Wagner: Ukrayna’da savaşan 5 bin Rus mahkum affedildi

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya ordusunun yanında savaşan paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, savaşa katılan mahkumlar hakkında açıklamada bulundu. Telegram’da yayınlanan ses kaydında şimdiye kadar silah altına alınan mahkumlarla ilgili bilgi veren Prigojin, 5 binin üzerinde mahkumun affedildiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Wagner’e katılan 5 binden fazla mahkumun sözleşmelerini tamamladığını ve affedildiğini aktaran Prigojin, “Mevcut durumda 5 binden fazla kişi Wagner ile olan sözleşmelerini tamamladıktan sonra af ile salıverildi” dedi. Prigojin, ‘Wagner için hizmet ettikten sonra serbest bırakılan kişilerin yeniden suça bulaşma oranının yüzde 0,31 ile diğerlerine oranla 10-20 kat daha düşük olduğunu’ iddia etti.

ON BİNLERCE WAGNER MENSUBU UKRAYNA’DA SAVAŞIYOR

ABD istihbaratının Ocak 2023’te paylaştığı bilgilere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Yevgeniy Prigojin’in kurduğu Wagner paralı asker şirketinin 40 bini eski mahkum olmak üzere 50 bine yakın askeri 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşında hayatını kaybetti. Ukraynalı yetkililer de bugüne kadar 30 bin Wagner mensubunun öldüğünü, yaralandığını ya da firar ettiğini tahmin ediyor.

Son olarak, Litvanya Parlamentosu, Ukrayna’da faaliyet gösteren Rus güvenlik şirketi Wagner’i 14 Mart’ta aldığı kararla ‘terör örgütü’ olarak tanımıştı. Kararda, Wagner’in Ukrayna’da ‘teröre muadil’ sayılabilecek eylemlerde bulunduğu, ‘Rusya’nın yanında askeri eylemlere aktif olarak katıldığı” belirtilmişti. Kararda ayrıca ‘terör örgütü’ olarak tanımlanan Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Mali gibi ülkelerde de faaliyet gösterdiği, ABD Hazine Bakanlığı tarafından ‘ulus aşırı suç örgütü’ olarak tanımlandığına yer verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir