Ukrayna buğdayı nasıl çıkartılacak?

Ukrayna limanlarının Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen buğdayın çıkartılması için bir teklif de Fransa’dan geldi. Ukrayna, Birleşmiş Milletler’in güvenlik konvoyu olmaksızın yaklaşık 400 adet mayının temizlenmesine yanaşmazken, Avrupa Birliği 13 Mayıs’ta ‘Ray Genişliği’ pürüzüne karşın buğdayın demiryoluyla taşınması planını açıklamıştı. Başka yandan Rusya, Ukrayna’nın ürettiği buğdayın dünya pazarının yüzde 1’inden daha azına denk geldiğini belirtirken Türkiye ve İtalya BM planına dayanak verdiğini söz etti.UKRAYNA BUĞDAYI DÜNYADA KAÇ KİŞİYİ BESLİYOR?

BM Dünya Besin Programı’na (WFP) nazaran savaştan evvel, Ukrayna tarafından üretilen 400 milyon insanı beslemeye yetecek besinin birçok, ülkenin ‘yedi’ Karadeniz limanı aracılığıyla ihraç ediliyordu. Çatışmanın başlamasından sekiz ay evvel, limanlardan 51 milyon metrik tona yakın tahıl taşındı. Savaşın başlamasından sonraki ayda, buğday ve mısır ihracat fiyatları, 2021 ve 2022’nin başlarındaki süratli artışların üzerine sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 20 arttı.

DÜNYA BUĞDAYINI KARŞILAYAN ÜLKELER

Dünya Tarım Üretimi sitesinin 2021-2022 datalarına nazaran AB ülkelerinin toplam üretimi dışında en fazla buğday üreten birinci on ülke ortasında Çin, Hindistan, Rusya sırasıyla birinci üç sırayı paylaşırken 6’ıncı sırada yaklaşık 33 milyon tonla Ukrayna ve 10’uncu sırada ise Türkiye yer aldı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER PLANI

Türkiye ve İtalya, Ukrayna’nın yaklaşık 20 milyon ton olduğu tabir edilen buğdayın, BM konvoyuyla korunarak Odesa ve öteki limanlardan Boğaz’a hakikat gemilerle taşınmasını desteklediğini tabir etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Mayıs’ta yaptığı açıklamada “Bir BM planı var. Biz bu planı destekliyoruz. BM planının uygulanabilir bir plan olduğunu düşünüyoruz. Lavrov’a, Ankara’da yaptığımız görüşmede izah ettim. Başka taraftan Rusya’dan da karşılıklar bekliyoruz. 4’lü bir toplantı olursa kurulacak sistem, kontrolü dahil tüm mevzular burada ayrıntılı formda ele alınacak. Burada Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna’da olacak. Herkesin telaşlarının giderilmesi lazım. Mayınlardan temizlemek yerine inançlı sınırlar, inançlı bölgeler. Rusya’dan da olumlu yanıt gelirse 4’lü toplantıyı İstanbul’da gerçekleştireceğiz” dedi.

MACRON PLANI

Hafta başında Romanya’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Odesa’nın Romanya’dan birkaç düzine kilometre uzaklıkta olduğunu tabir ederek Romanya üzerinden Tuna Nehri’ne ve demiryolları ağına erişilebileceğini belirtti. Macron, Romanya planının daha süratli olacağını vurguladı.

ABD PLANI

ABD Lideri Joe Biden, Salı günü büyüyen global besin krizine tahlil olarak Polonya ile Ukrayna hududu boyunca süreksiz silolar inşa edileceğini söyledi. Biden bu tahlilin birebir vakitte Rusya’nın buğdaya ulaşmasını engelleyebileceğini söz etti.

‘RAY GENİŞLİĞİ’ PÜRÜZÜNE KARŞIN AB, 13 MAYIS’TA PLANINI AÇIKLAMIŞTI

Avrupa Birliği Komitesi, 13 Mayıs’ta 20 milyon ton olduğu söz edilen buğdayın kara ve demiryollarıyla ülkeden çıkartılmasının planlandığını duyurdu. Lakin Ukrayna demiryolları ile AB ülkeleri demiryolları ortasında ‘farklı ray genişliği’, eserlerin taşınmasını mühlet ve süreç olarak uzatan bir sorun olduğu belirtildi. Öteki sorunlar ortasında hudut geçişlerinde bürokratik süreçler uzadığı için bekleme müddetlerinin 30 güne kadar çıkması gösterildi.

RUSYA: UKRAYNA’DAKİ TAHIL, DÜNYA PAZARININ YÜZDE 1’NDEN DAHA AZINI OLUŞTURUYOR

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov, 16 Haziran’da kaleme aldığı makalesinde, Rusya’nın buğday krizinde amaç haline geldiğini tabir ederek “Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’na (UNCTAD) ve BM Besin ve Tarım Örgütü’ne (FAO) nazaran, şu anda dünyada fizikî besin düşüncesi yok. Fakat ziraî sanayi eserlerinin dağıtımı ve tüketicilere ulaştırılması ile ilgili meseleler var” dedi.

Antonov tarım eserleri krizinin 2020’ye dayandığını vurgulayarak “Sözde ortaklarımızın daima olarak bahsettiği Ukrayna limanlarından sevkiyata hazır olduğu varsayılan yirmi milyon ton tahıl, global besin pazarının toplam hacminin yüzde 1’inden daha azını oluşturuyor. Buğday ihracatındaki gecikme, genel durumun ‘felaket’ bir gelişimi olarak kabul edilemez” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Şanlıurfa’nın tepsi kebabı coğrafik işaretle tescillendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, yöresel yemeklerden tepsi kebabının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından …

Ekrem İmamoğlu, AKP’nin raporundaki savlara cevap verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, AKP’nin hazırladığı İBB raporundaki argümanlara karşılık verdi. İmamoğlu, AKP’nin …

Törene damga vuran anlar! Kılıçdaroğlu’nu “Cumhurbaşkanım” diyerek sahneye çağırdı

6’lı masanın Cumhurbaşkanı olarak ismi son dönemde öne çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Edirne’de büyük bir sürpriz yapıldı. Kılıçdaroğlu …

Mad Max’i izleyince yaptı, ABD’ye davet edildi! Artvin’de sıra dışı motosiklet

Arhavi Sanayisinde Kaporta Ustası olan Tamer Günsel, hobi olarak ilgilendiği motosikletlerle eskiden izlediği Mad Max filminden de esinlenerek …

U18 Basketbol Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda oynanan finali; FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.