Türk bilim insanı ABD’deki görevini bıraktı, yurda döndü: Bağışıklık-kanser ilişkisini araştıracak

İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden mezun olan Ekiz, ABD’nin prestijli burs programları arasında gösterilen “Fulbright Bursu” kazanarak Utah Üniversitesi Huntman Kanser Enstitüsü’nde “bütünleşik doktora” programına katıldı.

Türk bilim insanı, burada, meme kanserinin vücuda yayılımı ve bağışıklık sisteminin kanser metastazının etkisi üzerine çalışmalar yürüttü.

ABD’de bulunduğu dönemde “Klinik Deneyler Yüksek Lisansı” da yapan Atakan Ekiz, ardından 3 yıl boyunca Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Bölümünde araştırmalarına devam etti.

Cilt kanserinin bağışıklık sisteminden kaçmasını sağlayan yeni mekanizmaların bulunması üzerine yoğunlaşan Ekiz, özellikle tümör ve bağışıklık sistemi hücrelerindeki protein kodlamayan RNA adı verilen genler üzerine çalışmalarıyla büyük verilerin incelenmesi için yeni metotlar geliştirdi.

Atakan Ekiz, yaklaşık 1 yıl önce döndüğü İYTE’de hazırladığı “Tümör immünitesini kontrol eden mikroRNA mekanizmalarının karakterizasyonu ve kanser immünoterapisinde yeni hedef ve biyoişaretçilerin keşfi” başlıklı projesi ile TÜBİTAK 2232-B Uluslararası Genç Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Bu kapsamda bağışıklık sisteminin kanserle nasıl mücadele ettiğinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak araştırmalar yapacak olan Ekiz, bu çalışmanın, kanser immünolojisi alanında önemli keşifler yapılmasına mümkün kılacağına inanıyor.

Dr. Öğretim Üyesi Atakan Ekiz, AA muhabirine, geri dönüş bursu kapsamında yıllar sonra ülkesine dönüp, mezun olduğu üniversitede görev yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

İmmünoterapinin kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiren güçlü bir tedavi şekli olduğunu belirten Ekiz, buna karşın henüz tam olarak anlaşılmayan sebeplerden dolayı bazı hastaların bu tedaviye yanıt veremediğini anlattı.

– PROJE 3 YIL SÜRECEK

Hazırladığı projeyle bağışıklık sisteminin kanserle nasıl mücadele ettiğini daha iyi anlamayı hedeflediklerini vurgulayan Ekiz, şunları kaydetti:

“Çalışmalarım bağışıklık sisteminin kanseri nasıl engelleyebileceği üzerine. Bağışıklık sistemimiz çok güçlü, birçok bakteri ve mikroba karşı mücadele ediyor ama bazen kanser olunca işler yolunda gitmiyor. Bu çalışmayla bunun neden olmadığını anlamaya çalışacağız. Laboratuvarda özellikle daha önce çalışılmayan genler üzerinde bazı projelerim var, böylece kanserle ilgili yeni şeyler bulacağımızı ümit ediyoruz. Proje 3 yıllık olacak, amacımız hem ‘T’ hücrelerinde ve kanser hücrelerinde fonksiyon gösteren genleri araştırmak. Böylece hem kanserde hem de bağışıklık sistemi hücrelerinde yeni genleri çalışarak kanserin ilerlemesine nasıl bir engelleme yapabiliriz, onu değerlendireceğiz.”

Projenin özellikle cilt kanseri üzerinde olacağını ifade eden Ekiz, bunun için fareler üzerinde deney yapacaklarını dile getirdi.

Çalışma için ellerinde özel fare türleri olduğunu belirten Ekiz, “Bunlar bize bazı deneyleri yapmayı mümkün kılıyor. Amacımız bu farelerde insanlarda olan hastalığın benzerini oluşturup bu hastalığı araştırırken aynı zamanda bağışıklık sistemini aktifleştirmek için başka ne tür tedaviler edinebiliriz bunun üzerine olacak. Yeni şeyler keşfetmenin yanı sıra, aynı zamanda şu anda halihazırda var olan ama çok iyi çalışmayan bazı ilaçların neden bazı hastalarda çalışmadığını anlamaya çalışacağız. Bunun için detaylı araştırmalar yapacağız. Bağışıklık sisteminin neden kansere tepki verirken başarısız olduğunu anlayacağız. Bu sayede yeni tedavilerin keşfedilmesi için yüzümüzü doğru yöne çevirme imkanımız olacak.” diye konuştu.

Atakan Ekiz, bu çalışmanın kanser immünolojisi alanında önemli keşifler yapılmasını mümkün kılacağını sözlerine ekledi.

Related Posts

Bitcoin’in parlak geleceği için üç temel itici güç!

Bitcoin ( BTC ) 23.000 doların üzerinde işlem görüyor ancak amiral gemisi dijital varlık, Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek …

Twitter, düzenleme özelliği için yeni bir adım attı!

Popüler sosyal medya platformu Twitter, çeşitli yeniliklerle kullanımı daha etkili ve kolay hale getirmeye çalışıyor. Son olarak platform …

Gmail’in yeni görünümü, herkesin kullanımına sunulacak

Google, şubat ayından beri e-posta servisi Gmail üzerinde birtakım değişiklik için çalışmalar yürütüyordu. Çalışmalarında sona gelen şirket …

Dünyanın en çok abonesine sahip 10 YouTuber’ı

YouTube’da her gün video yükleyen milyonlarca kanal var. Ancak hepsi bir veya iki gerçek kişi tarafından kurulan kanallar değildir. Örneğin …

Motorola Moto X30 Pro’nun yeni detayları ortaya çıktı

Yeni amiral gemisi Motorola Moto X30 Pro modelinin 3 Ağustos tarihinde tanıtılması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Samsung’un 200MP …

Alışverişten Önce Kahve İçmek, Harcanan Parayı Artırıyor!

Kahve tüketiminin ne kadar yaygın olduğu ve bu içeceğin insan sağlığına etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Uzmanlar, kahveyi tadında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.