TOKİ toplumsal konut projesinde tarihi gün! 250 bin TOKİ ucuz konut müracaatları ne vakit?

Konuttaki fiyat artışı nedeniyle konut sahibi olamayanlar için hazırlanan, toplumsal konut projesininde geri sayım başladı.

TOKİ Toplumsal Konut projesine başvurmak isteyenlerin gözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kabine Toplantısı’nın akabinde 81 ili kapsayan TOKİ toplumsal konut projesi müracaat ayrıntılarının açıklanacağı günü duyurdu.

Murat Kurum, TOKİ projesinin 240 ay vade olacağını ve minimum ücretlinin ödeyebileceği fiyatta olacağını belirtti.

“Yüzyılın toplumsal konut projesinde tarih 13 Eylül” bilgisini veren Kurum ayrıyeten Twitter hesabından, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımının ayrıntılarını açıklayacak” dedi.

Detaylar bugün netleşecek

TOKİ müracaatlarının ne vakit başlayacağı bugün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklama ile netleşecek.

Erdoğan, açıklamasını saat 14:00’da yapacak.

İlk kere tek seferde 250 bin konutun yapılacağı proje için yaklaşık 362 milyar liralık yatırım yapılacak ve konutların inşası sürecinde 100 bin kişi istihdam edilecek.

10 bin iş yerinin de üretimini içeren projeyle ayrıyeten kendi konutunu kendi inşa etmek isteyenler için 100 bin arsa satışa sunulacak.

Başvuru şartları

Yerel ve yatay mimari çerçevesinde inşa edilecek konutlarda yenilenebilir güç sistemleri olacak.

Sosyal ömrü destekleyen alanların da bulunacağı projeye başvurmak için projenin ili hudutları içinde en az 1 yıl ikamet etmek gerekiyor. Kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapuda kayıtlı konut bulunmaması gerekiyor.

18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Toplumsal konutlar için bir haneden tek müracaat alınacak. Genç kategorisine başvurmak isteyenler için yaş sonu belirlendi.

1991 Eylül ayı ve sonrasında doğanlar genç kategorisinden projeye başvurabilecek. Şehit aileleri, harp ve görev malulleri, gaziler, gençler ve engellilere kontenjan ayrılacak.

Aylık hane halkı geliri İstanbul için en fazla 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması gerekecek. Konutların aylık taksitleri minimum ücretlilerin ödeyebileceği fiyatta olacak ve ödeme toplamı hane halkı gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak.

240 aya kadar vade imkanı sağlanacak. 81 vilayette projeler hayata geçirilecek. Proje kapsamındaki konutlarda mahallî ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek halde yapılacak.

Çevre dostu yapı materyallerinin kullanılacağı meskenler sıfır atığa, güç verimliliğine ve yenilenebilir güç sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır halde teslim edilecek.

Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu yerler üzerine kendi meskenlerini yapabilecek.

Related Posts

Fenerbahçe’de AEK Larnaca mesaisi sürüyor!

Fenerbahçe, AEK Larnaca maçı hazırlıklarına Teknik Yönetici Jorge Jesus idaresinde Can Bartu Tesisleri’nde kuvvet ve dayanıklılık çalışmasıyla …

TFF Eski Başkanları, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini izledi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski başkanları Yıldırım Demirören ile Nihat Özdemir aynı locada maçı takip ederken kendilerine TFF eski …

Trafikte baltalı akın teşebbüsü

İstanbul’un Sarıyer ilçesi İstinye’de evvelki gün öğlen saatlerinde teze nazaran trafikte iki kişi ortasında yol verme nedeniyle tartışma yaşandı …

Brest, Cezayirli futbolcu Youcef Belaili ile yolları ayırdı!

Brest kulübü, ailesinden uzakta kalan ve Fransa’ya adapte olma konusunda zorlanan Youcef Belaili ile yollarını ayırdı. Kulüp, yaptığı açıklamada …

Sivasspor’a moral kahvaltısı

Spor Toto Harika Lig’de yarın alanında Hatayspor ile karşılaşacak DG Sivasspor, maç öncesinde moral kahvaltısında bir ortaya geldi. Teknik …

3 yaşındaki çocuğun, gece yattığı sırada anlattıkları ailesinin tüylerini ürpertti

“ÖNCEKİ ANNEMİN ADI SOCHİ İDİ” Schreiber, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bir takipçim, oğlunun gece yatarken söylediklerini bana aktardı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.