TİP’ten Milletvekili Olan Can Atalay Tahliye Edilecek mi?

18 yıl hapis cezası alan Gezi tutuklusu Can Atalay, son açıklanan güncel verilere göre Hatay’dan milletvekili seçildi. TİP milletvekili adayı Barış Atay, Hatay’daki yerini Can Atalay’a bırakmıştı. Atay, aday olduğu Antalya’da seçilemedi. Avukat Celal Ülgen ise Gezi tutuklusu Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. 

‘Derhal tahliye edilmeli’

Cumhuriyet gazetesine konuşan Avukat Celal Ülgen, Hatay’da Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilerek meclise giren Gezi tutuklusu Can Atalay’ın tahliye sürecini anlattı.

18 yıl hapis cezası alan ve Silivri cezaevinde tutulan Can Atalay’ın tahliye sürecine ilişkin konuşan Avukat Celal Ülgen“Anayasamızın 83’üncü maddesinin 2. fıkrası hükmü gereğince seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, Meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ayrıca Anayasanın 67. maddesi ‘Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir’ şeklinde düzenlenmiştir. Bu nedenle bir taraftan Can Atalay’ın milletvekili seçilmesiyle dokunulmazlık hakkı kazanacağı ve Anayasa’nın 83. maddesi uyarınca seçimden önce işlediği iddia olan olaydan dolayı tutuklanamayacağı, yargılanamayacağından derhal tahliye edilmesi gerekir” dedi. 

”Bu durumda direnilmesi halinde ise devreye seçilme hakkı ihlali girebilecektir” diyen avukat Celal Ülgen sözlerine şöyle devam etti: ”Bu nedenle önce yargılandığı mahkemeden Can Atalay’ın tahliyesinin istenmesi gerekecek ve bu konuda olumsuz bir karar verilmesi halinde ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurularak seçilme hakkınının ihlal edilmesi ve tutukluluğun makul süreyi aştığı iddiası ile başvuru yapılabilecektir.”

Mahkeme karara direndi

Avukat Celal Ülgen, gazeteci Mustafa Balbay’ın da 12 Haziran 2011’deki genel seçimde milletvekili seçildiğini ve mahkemenin tahliye kararına direndiğini hatırlattı. Konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasıyla gazeteci Mustafa Balbay’ın 9 Aralık 2013’te tahliye edildi.

‘Güzel şehrimizi ayağa kaldırmak için beraber mücadele edeceğiz’

Hatay listesindeki yerini bırakan ve aday olduğu Antalya’dan seçilemeyen TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Can Atalay’ı tebrik etti. Mengüllüoğlu ‘Canım Hatay. Sizinle gurur duyuyorum… Hoş geldin @CanAtalay1 Güzel şehrimizi ayağa kaldırmak için beraber mücadele edeceğiz Haydi hazırlan… Meclisin de halkın da sesine, sözüne ihtiyacı var…’ diye yazdı.

‘Çoktan başladım çalışmaya; önergeler, tasarılar…’

Bu paylaşımı alıntılayan Can Atalay da seçilmesinin ardından ilk mesajını yayınladı: ‘Hazırım yoldaşım, bir yanımda şu sesimi duyuran kettle bir yanımda dosyalar. Çoktan başladım çalışmaya; önergeler, tasarılar… İnadımızla geliyoruz, Hatay’ın hesabını sormaya, yeniden kurmaya. Güveninize, emeğinize hürmetle, baki ilk selam Hatay’a, bizzat kucaklaşmaya az kaldı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir