Tezgahta kestanenin tanesi 10 lira oldu

Soğuk kış günlerinde sokak tezgahlarında ve evlerde sıkça tüketilen kestane, bu yıl fiyatıyla cep yakıyor. Geçen yıl kilosu 80-90 lira iken bu yıl kalitesine göre 200-250 liraya kadar çıktı. Öte yandan közde pişirilen kestane kebabının kilosu 400 lira seviyelerini görüyor.

GENELDE TURİST ALIYOR

Türkiye Gazetesi’nden Kaan Zenginli’nin haberine göre; Kestane üreticileri “Bu yıl hastalık vardı. Rekolte çok düşük kaldı Geçen yıl çuval çuval alırdık, şimdi kiloyla alıyoruz. Toplama maliyetleri de yükseldi. Büyük kestanenin tanesi 10 lira oldu. Eskisi kadar rağbet yok. Eskiden bir günde 20-30 kilo ürün satardık, şimdi 5 kiloyu zor satıyoruz. Genelde turistler alıyor. Vatandaşın kestanenin tanesine 10 lira verecek gücü kalmadı” diyor.

‘MARKETTE UCUZA SATILANLAR KURTLU ÇIKIYOR’

Sokak tezgahlarında kilosu 400 lirayı bulan kestaneler olgun ve büyük iken, marketlerde satılan ucuz kestanelerin çoğu bozuk çıkıyor. Marketlerde kilosunun 120 liraya kadar bulunabildiği bu kestane türlerin; küflü, kurtlu ya da içini boş olduğu belirtiliyor. Sokak satıcıları ürünlerin kalite kalite olduğunu belirterek, en iyi kestanenin sokakta olduğunu, marketlerde satılan ürünlerin en düşük kalite olduğunu belirtiyor. Kestane çürüğünün ağaca bulaşan zararlı böceklerden ve hastalıktan kaynaklandığı ifade ediliyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir