Süleyman Soylu: Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Akreditasyon Sertifikası ve 500 AFAD gönüllüsüne kimlik verme merasimine katıldı. Bakan Soylu, “Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Akreditasyon Sertifikası ve 500 AFAD gönüllüsüne kimlik verme merasimine katıldı. Burada 24 STK ve kuruluşunun 643 üyeye Akreditasyon sertifikalarını, hafif arama kurtarma eğitimi, birinci yardım eğitimi, Yangın farkındalık eğitimi, çadır kurma eğitimi ve İnsani yardım eğitimi alıp dayanak AFAD gönüllüsü olan 500 şahsa de AFAD gönüllüsü kartlarını takdim etti. Merasimde Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği ünitesi de sertifika aldı.

Burada konuşan Bakan Soylu, Türkiye’nin 23 yıl evvelki Türkiye olmadığını Afet konusunda ilerleme kat edildiğini söyledi. Bakan Soylu, Dünya Risk Raporuna nazaran Türkiye’nin doğal afetlere maruz kalma düzeyinin 11,81’den 12,57’ye yükselerek düşük riskli düzeyden orta riskli düzeye yükseldiğini buna karşılık ülkelerin doğal afetlerin olumsuz tesirleriyle başa çıkma ve afet sonrasında ahenk sağlama kapasitelerini söz eden güvenlik açığı başlığında, Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düşmüş ve orta düzeyden düşük düzeye indiğine dikkati çekti.

‘Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir’

Sertifika merasiminde konuşan Bakan Soylu, “Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık. Afet idaresi konusunda farklı bir boyuta geldik. Bunu hem kendimiz görüyoruz, hem de vakit zaman memleketler arası raporlarda bu değişimin izlerini ve işaretlerini görüyoruz. Vakit zaman paylaştığım bir istatistiktir, Almanya’nın Ruhr Üniversitesi tarafından hazırlanan dünya risk raporuna nazaran Türkiye’nin doğal afetlere maruz kalma düzeyi 11,81’den 12,57’ye yükselerek düşük riskli düzeyden orta riskli düzeye yükselmiş; Buna karşılık ülkelerin doğal afetlerin olumsuz tesirleriyle başa çıkma ve afet sonrasında ahenk sağlama kapasitelerini tabir eden güvenlik açığı başlığında, Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düşmüş ve orta düzeyden düşük düzeye inmiştir” dedi.

’53 tane arama kurtarma çalışanımız var’

Toplamda 53 tane arama kurtarma çalışanın olduğunu belirten Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amiri Fatih Kapısız, “Bizler ülke genelinde doğal afetlerde misyon alıyoruz. Toplamda 53 tane arama kurtarma çalışanımız var. Bunlardan 16 tanesi balık adam. Su altı ve su üstü arama kurtarma faaliyeti gösteriyoruz. AFA’dın dayanak istediği yerlerde emniyetin dayanak istediği yerlerde vazife alıyoruz. AFAD’dın belirlemiş olduğu standartları karşılayan akradite olmuş takımlara sertifika verilecek. Bizler de hafif düzey olarak akreditasyon gerekliklerini yerine getirip imtihanımızı muvaffakiyetle geçtik” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Akreditasyon Sertifikası ve 500 AFAD gönüllüsüne kimlik verme merasimine katıldı. Bakan Soylu, “Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Akreditasyon Sertifikası ve 500 AFAD gönüllüsüne kimlik verme merasimine katıldı. Burada 24 STK ve kuruluşunun 643 üyeye Akreditasyon sertifikalarını, hafif arama kurtarma eğitimi, birinci yardım eğitimi, Yangın farkındalık eğitimi, çadır kurma eğitimi ve İnsani yardım eğitimi alıp takviye AFAD gönüllüsü olan 500 şahsa de AFAD gönüllüsü kartlarını takdim etti. Merasimde Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği ünitesi de sertifika aldı.

Burada konuşan Bakan Soylu, Türkiye’nin 23 yıl evvelki Türkiye olmadığını Afet konusunda ilerleme kat edildiğini söyledi. Bakan Soylu, Dünya Risk Raporuna nazaran Türkiye’nin doğal afetlere maruz kalma düzeyinin 11,81’den 12,57’ye yükselerek düşük riskli düzeyden orta riskli düzeye yükseldiğini buna karşılık ülkelerin doğal afetlerin olumsuz tesirleriyle başa çıkma ve afet sonrasında ahenk sağlama kapasitelerini tabir eden güvenlik açığı başlığında, Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düşmüş ve orta düzeyden düşük düzeye indiğine dikkati çekti.

‘Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir’

Sertifika merasiminde konuşan Bakan Soylu, “Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık. Afet idaresi konusunda farklı bir boyuta geldik. Bunu hem kendimiz görüyoruz, hem de vakit zaman milletlerarası raporlarda bu değişimin izlerini ve işaretlerini görüyoruz. Vakit zaman paylaştığım bir istatistiktir, Almanya’nın Ruhr Üniversitesi tarafından hazırlanan dünya risk raporuna nazaran Türkiye’nin doğal afetlere maruz kalma düzeyi 11,81’den 12,57’ye yükselerek düşük riskli düzeyden orta riskli düzeye yükselmiş; Buna karşılık ülkelerin doğal afetlerin olumsuz tesirleriyle başa çıkma ve afet sonrasında ahenk sağlama kapasitelerini söz eden güvenlik açığı başlığında, Türkiye’nin oranı 45,57’den 40,65’e düşmüş ve orta düzeyden düşük düzeye inmiştir” dedi.

Toplamda 53 tane arama kurtarma işçinin olduğunu belirten Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amiri Fatih Kapısız, “Bizler ülke genelinde doğal afetlerde vazife alıyoruz. Toplamda 53 tane arama kurtarma çalışanımız var. Bunlardan 16 tanesi balık adam. Su altı ve su üstü arama kurtarma faaliyeti gösteriyoruz. AFA’dın takviye istediği yerlerde emniyetin takviye istediği yerlerde vazife alıyoruz. AFAD’dın belirlemiş olduğu standartları karşılayan akradite olmuş takımlara sertifika verilecek. Bizler de hafif düzey olarak akreditasyon gerekliklerini yerine getirip imtihanımızı muvaffakiyetle geçtik” dedi.

Related Posts

İş yeri ziyaretinde silahlı saldırı! 2 kişi yaralandı

Olay, saat 12.00 sıralarında, Külhan Mahallesi 2’nci İstasyon Caddesi’nde meydana geldi. Füreyd Ç. ve Ali Alkan E., arkadaşları olan giyim …

Bursa’da, yarı fiyatına kiralık daire vaadiyle dolandırıcılığa operasyon

Bursa’da dolandırıcıların maksadı, uygun fiyatlı kiralık daire arayışında olan vatandaşlar oldu… Bursa ve İstanbul’da bulunan kiralık …

Adana’da sopalı dehşet! Öldüresiye dövdüler

Olay, merkez Seyhan ilçesi Sümer Mahallesi Bülent Angın Bulvarı’nda gece saat 02.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, elektrikli bisiklet …

1 kişi ölmüş 148 kişi hastanelik olmuştu! Köy muhtarı için inceleme başlatıldı

Bolu’da 1 kişinin öldüğü, 148 kişinin kanlı ishal nedeniyle hastanelik olduğu Yuva köyünde, zehirlenmelerin sebebinin belirlenmesi için özel …

Avrupa’da güç krizi: Fransa ve İsviçre’de belediyeler, sokak lambalarını söndürecek

Fransa ve İsviçre’de “Gece Güzeldir” aktifliği kapsamında, 187’den fazla belediyenin sokak aydınlatmaları söndürülecek.Bu yıl “enerji tasarrufu …

Nevşehir’de kaygan yolda feci kaza: 2 meyyit, 8 yaralı

Niğde- Ankara otoyolunun Derinkuyu ilçesine bağlı Yazıhüyük beldesi hudutlarında şoförü şimdi öğrenilemeyen tır, dolu yağışı nedeniyle yavaşladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.