Sinop’ta keşfedildi! Bulunduğu yerde önlem alın uyarısı yapıldı

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Zeybekoğlu ile Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Rukiye Tanyeri tarafından 7 yıl önce, “Sinop ve Kastamonu illerindeki böcek türlerinin sınıflandırılması çalışması” kapsamında çalışma başlatıldı.

Yürütülen çalışma sonucunda Sinop merkez ile Gerze ilçesinde çalı formundaki bitkilerle çam ağaçlarında bugüne kadar literatürde bulunmayan zararlı iki böcek türü keşfedildi.

Yarım kanatlılar sınıfından olan böceklere “Aphrophora geruzei” ve “Tshurtshurnella sinopei” adları verildi.

Zeybekoğlu ve Tanyeri’nin çalışması, “Zootaxa” ile “Entomological news” isimli bilimsel dergilerde makale olarak yayımlandı.

GÖRÜLDÜĞÜ YERLERDE ÖNLEM ALIN

Böceklerin tahıl ürünleri de dahil tüm bitkilerde etkili olabileceği, bu nedenle görüldüğü yerlerde önlem alınmasının önem taşıdığı belirtildi.

Prof. Dr. Zeybekoğlu, AA muhabirine, yeni keşiflerine materyallerin toplandığı lokalitelerin adlarından esinlenerek tür ismi verildiğini söyledi.

Keşfedilen böceklerin bitkiler için zararlı bir tür olduğunu anlatan Zeybekoğlu, “Keşfi yapılan türlerin biyolojik özellikleri belirtilmek suretiyle tanımları yapıldı. Bilimsel makale olarak yayımlanarak bilim alemine sunuldu.” dedi.

GELİŞME GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Böceklerin öz suyu ile beslenerek bitkide gelişme geriliğine neden olduğunu vurgulayan Zeybekoğlu, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda doğal bitki örtüsünde ve tarım ürünlerinde farklı hastalıklara sebep olan bakteri, virüs, mikoplazma gibi hastalık etkenlerini hastalıklı bitkiden sağlıklı bitkiye taşıyıp yayarak hastalık oluşturuyor. Bitki öz suyunu emmeleri nedeniyle gelişme geriliğine sebep oluyorlar. Bitkisel zarara yol açmaları nedeniyle ekonomik yönden çok önem arz etmekteler. Dünya için yeni olan bu iki böcek türünün ilk kez tanımının yapılarak yayımlanması ile Türkiye ve dünya faunasına da katkı sağlanmış oldu.”

Zeybekoğlu, bu böcek türleri ile biyolojik veya kimyasal mücadele yapılarak zararlı etkilerinin önüne geçilebileceğini ifade etti.

– “ÜLKEMİZ HEM FLORA HEM DE FAUNA AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN BİYOÇEŞİTLİLİĞE SAHİP”

Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Rukiye Tanyeri ise 2015’te başladıkları arazi çalışmalarında iki böcek türü keşfedilmesinin biyoçeşitlilik açısından önemli olduğuna dikkati çekti.

Bu çalışmayla bilim dünyasına “Sinop” ve “Gerze” ismiyle iki canlı daha kazandırmış olduklarının altını çizen Tanyeri, “Bugüne kadar yapılmış çalışmalar, ülkemizin coğrafi konumu itibarıyla hem flora hem de fauna açısından oldukça zengin biyoçeşitliliğe sahip olduğunu göstermekte. Yeni böcek türleri ile Türkiye’nin biyoçeşitliliğine ve dünya biyoçeşitliliğine katkı sunmuş olduk.” diye konuştu.

Related Posts

Bitcoin’in parlak geleceği için üç temel itici güç!

Bitcoin ( BTC ) 23.000 doların üzerinde işlem görüyor ancak amiral gemisi dijital varlık, Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek …

Twitter, düzenleme özelliği için yeni bir adım attı!

Popüler sosyal medya platformu Twitter, çeşitli yeniliklerle kullanımı daha etkili ve kolay hale getirmeye çalışıyor. Son olarak platform …

Gmail’in yeni görünümü, herkesin kullanımına sunulacak

Google, şubat ayından beri e-posta servisi Gmail üzerinde birtakım değişiklik için çalışmalar yürütüyordu. Çalışmalarında sona gelen şirket …

Dünyanın en çok abonesine sahip 10 YouTuber’ı

YouTube’da her gün video yükleyen milyonlarca kanal var. Ancak hepsi bir veya iki gerçek kişi tarafından kurulan kanallar değildir. Örneğin …

Motorola Moto X30 Pro’nun yeni detayları ortaya çıktı

Yeni amiral gemisi Motorola Moto X30 Pro modelinin 3 Ağustos tarihinde tanıtılması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Samsung’un 200MP …

Alışverişten Önce Kahve İçmek, Harcanan Parayı Artırıyor!

Kahve tüketiminin ne kadar yaygın olduğu ve bu içeceğin insan sağlığına etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçek. Uzmanlar, kahveyi tadında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.