Sıhhatinize kıymet veriyorsanız bu tehlikeli diyetleri denemeyin

Diyet, sağlıklı bir ömürde belirleyici bir rol oynar. Sağlıklı beslenmeyenler birçok sıhhat sorunu tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Tanınan diyetler, beden için sonuçları olumsuz olabilecek birçok besin kümesinin dışlanmasına dayanır. Bu mahrumluklar, tekrar kilo almanın yanı sıra, mevte kadar varan önemli sonuçlar doğurabilir. Özcesi, güvenilmez bilimsel tezlere dayanan süreksiz diyetlerden ve beslenme trendlerinden sakınmanız gerekir.

Yorgunluk, besin eksiklikleri, başarısızlık hissi üzere birçok olumsuz durum diyetinizden kaynaklanabilir. “Mucize diyet” üzere cezbedici bir telaffuzla desteklenen tanınan diyetlerden uzak durun. Birtakım diyetlerin beden üzerinde önemli sonuçları vardır.

İşte denememeniz gereken 5 diyet.

Çiğ besin diyeti

Çiğ besin diyeti, yalnızca çiğ yiyecekler yemekten oluşur. Meyveler, sebzeler, çiğ balıklar yahut filizlenmiş tahıllar yenilebilir. Lakin bu durum ziyanlı olabilir. Zira, pişirme yalnızca yiyeceğin tadını ve sindirilebilirliğini güzelleştirmekle kalmaz, tıpkı vakitte domateslerdeki likopen üzere belli besinlerin emilimini de artırır.

Çiğ besin diyetinde eksiklik ve yetersiz beslenme riskleri vardır. Araştırmalar, bu cins bir diyet uygulayanların diyeti bıraktıktan sonra hem kilo aldıklarını hem de çeşitli sıhhat meseleleri yaşadıklarını doğruluyor.

Ayrıca, çiğ besinlerin gıda zehirlenmesine neden olma riski daha yüksektir. Yumurtalar salmonella, çiğ balıklar parazitler ve filizlenmiş tohumlar çeşitli toksinler içerebilir.

Mono diyetler

Mono diyetler, tek besin odaklı diyetlerdir. Ananas diyeti, lahana çorbası diyeti, beyaz diyet… İsimleri ne olursa olsun, genel olarak tek bir besinden oluşurlar.

Kısa vadede etkilidirler lakin uzun vadede istikrarsız ve yetersizdirler. Kilo vermenizi sağlayabilir fakat diyeti takip eden yıkıcı tesir, telafisi olmayacak durumlara yol açabilir.

Diyet bırakıldığı an yoyo tesiri, başarısızlık hissi, zayıf bir fizikî ve ruhsal benlik imajı olur. Verilen kilolar ziyadesiyle geri alınır.

Su diyeti

Adından da anlaşılacağı üzere su, et suyu ve bitki çaylarına dayalı bir diyettir. Kuşkusuz, beden sulanır ve toksinleri atar, lakin bu diyette yağlar, karbonhidratlar ve proteinler önemli biçimde eksiktir. Bu nedenle hipoglisemiye ve başka eksikliklere karşı dikkatli olun.

Ayrıca protein alımı olmadığı için kas kaybı başlar. Zayıflayan beden, güç üretmek için kendi protein rezervlerini kullanır. Birinci günler beden yağ yakabilir ve bu sizi su diyeti için motive edebilir lakin bu durum kandaki aseton düzeyinin artışına neden olacağından dikkat etmeniz gerekir.

Bir günden fazla su diyeti yapılması birçok farklı sıhhat sıkıntısına yol açabilir. Bir mühlet sonra kalp kası da dahil olmak üzere kas erimesi başlar ve taşikardi problemleri olabilir. Ayrıyeten böbrek işlevi, kas protein yıkımından kaynaklanan azotlu atık fazlasını ortadan kaldırmak için çok fazla çalışır. Bu çok kısıtlayıcı diyet, yeme alışkanlıklarını bozar ve sıhhatsiz bir yaşama yol açar.

Düşük karbonhidrat diyeti

Protein (balık, et, yumurta, peynir vb.) ve yağ (yağ, tereyağı, mayonez vb.) açısından varlıklı bir diyettir. Karbonhidratlar yasaktır; tatlılar, çikolatalar, meyve ve meyve suları, nişastalar, baklagiller, kuru meyveler tüketilmez.

İlk altı ayda garanti edilen süratli kilo kaybı, klasik bir diyete nazaran daha yüksektir. Fakat, bir yıl sonra kilo kaybından daha fazla kilo alımı yaşanır.

Bu diyetler kandaki insülin (besin alımından sonra kan şekerinin yükselmesi sırasında salgılanan ve yağ depolanmasını teşvik eden hormon) düzeyini düşürmeyi başarır. Fakat makûs kolesterolde artış ve kalp için esirgeyici besinlerin tüketiminde azalma olduğu için sıhhati bozar.

Az karbonhidrat alımı hipoglisemi ile artan yorgunluk, lif eksikliğine bağlı sık kabızlık riski ve bazen çok yağ alımına bağlı ishali tetikler. Ayrıyeten magnezyum eksikliğine bağlı anksiyete ve sonluluk artışı görülür. Kas krampları yaygındır.

Bikini diyeti

1980’lerden bu yana tanınan olan bu çok düşük kalorili ve kısıtlayıcı diyet, tüm yağları, şekerleri, nişastaları ve tahılları ve ayrıyeten süt eserlerini diyet dışı bırakır. Az ölçüde meyve ve et, yumurta ve zerzevata isteğe bağlı olarak müsaade verilir.

Pratikte bu, olağan bir yetişkin için önerilen alımın yarısından daha az olan günde 800 yahut 1.000 kalorilik menüler manasına gelir. Her türlü besin eksikliği riski çok yüksektir.

Tavsiye edilen 14 günlük müddetten çabucak sonra kilo alımı başlar. Uzun müddet yapılırsa önemli sıhhat meselelerine neden olur. Çok düşük kalorili diyetler kardiyak aritmilerle temaslı ani vefata neden olabilir.

Related Posts

Anne Ve Babalar Dikkat! Çocuklarda Görülen Gece Terörü Nedir? Gece Terörünün Belirtileri Nelerdir?

Gece terörü, kabusa benzeyen, lakin çok daha dramatik olan bir uyku bozukluğudur. Gece terörü, onlara şahit olan ebeveynler için tasa verici olsa …

Yaşlanmayı yavaşlatan mucize besinler

Yaşlanmayı yavaşlatmak için birçok farklı krem ve hatta cerahi operasyon denemiş olabilirsiniz. Lakin, yaşlanmayı yavaşlatmanın en büyük anahtarı …

Kilo vermek sandığınız kadar güç değil! Yapacağınız şey o kadar kolay ki, öğrenince çok şaşıracaksınız

Etkili bir biçimde kilo vermek için birtakım yiyecekleri diyetten büsbütün çıkarmak da değerlidir. Gerçek yiyecekler yiyerek, porsiyon denetimi …

Covid-19 olay artışına karşı dikkatli olun uyarısı

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine istekli katılan ve immünoloji üzerine doktorası bulunan Özkan, bilhassa son haftalarda hadise …

Doktorlar Sıhhat Bakanlığı’na yaklaştırılmadı

Sağlık Bakanlığı’na “Sağlığımız için doktorlara kulak verin” kampanyasından toplanan 100 bini aşkın dilekçeyi vermek üzere giden doktorlar …

Hipertansiyon hastalarına ‘düzenli ilaç’ uyarısı

Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında hipertansiyona bağlı hastalıkların ve ölümlerin önüne geçmek için kimi önlemlerin alınması gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.