Sağlık-Sen Lideri Durmuş’tan Beyaz Islahat açıklaması

Sağlık ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Lideri Semih Durmuş, Beyaz Islahat ile sıhhat çalışanlarının en kıymetli sorunu olan performansa dayalı adaletsiz ödeme sistemine son verildiğini söyleyerek, “Sistem değerli adımları bünyesinde içeriyor, değerli düzenlemeler yapıldı. Yönetmelik genel çizgileriyle olumlu olsa da yönetmeliğin adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açan unsurlarının de olduğu kaçınılmaz bir gerçektir” dedi.

Sağlık-Sen Lideri Semih Durmuş, Beyaz Islahat düzenlemesine ait yaptığı açıklamada, ıslahat kapsamında sıhhat sistemine ait esaslı değişikliklerin yapıldığını kaydetti.

“BEYAZ ISLAHAT DEĞERLİ ADIMLARI BÜNYESİNDE İÇERİYOR”

Durmuş, sistem ile sıhhat çalışanlarının en kıymetli sorunu olan performansa dayalı adaletsiz ödeme sistemine son verildiğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Beyaz Islahat kıymetli adımları bünyesinde içeriyor, kıymetli düzenlemeler yapıldı. Sağlık-Sen olarak biz uzun vakittir temel sıkıntıları gündeme getiriyorduk. Bunlar ile ilgili çalıştaylar yapıp, kamuoyu ve bakanlıklar ile paylaşıyorduk. Münasebetiyle yapılmış olan kıymetli düzenlemelerde desteklemiş olduğumuz kıymetli adımlar atıldı. Fakat desteklediklerimizin yanında desteklemediğimiz, yanlış bulduğumuz geliştirilmesine inandığımız birtakım düzenlemeler de var.

Eksik kalan tarafları de tamamlayarak tekrar imar edilmesi gerekiyor. Tabip ve doktor dışı havuzunun birbirinden ayrılması, ödemelerin merkezi bütçeden yapılması, mahsuplaşmanın kaldırılması ve Sıhhat Uygulama Bildirimine (SUT) bağlı ödeme sistemine son verilmesi üzere tarihi nitelikte meselelere neşter vurulmuştur. Yönetmelik genel çizgileriyle olumlu olsa da yönetmeliğin adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açan hususlarının de olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.”

HEKİM GÖÇÜ DEĞERLİ DERECEDE DURDU

Beyaz Islahat ile tabip göçünün kıymetli ölçüde durduğunu tabir eden Durmuş, “Bu hususla alakalı daha evvel toplumsal medyadan yapılmış olan paylaşımlar durdu. Yalnızca dışarıya göç değil, kamudan özel bölüme göç vardı. Bu özel bölüme göçün değerli ölçüde durduğunu gösteriyor. Tekrardan kamuya istifa sonrası dönüş noktasında değerli bir yaklaşık 6 bin biçiminde sayı açıklandı. Bu da kamuya dönüşün ve yapılmış olan düzenlemelerin desteklendiğini gösteren değerli bir bilgidir. Bu yalnızca kâfi değil. Kamudaki dengeyi bozan en değerli öge özel bölümle kamu istikrarının bozulmuş olması. İnsan kaynağı açısından özel bölümün çok avantajlı olması bunun istikrarlarını bozuyor. Kesinlikle özel kesime de kamunun istikrarının bozmayacak formda birtakım düzenlemelerin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

ONLARA YÖNELİK DÜZENLEMENİN YAPILMASI GEREKİYOR

Beyaz Islahat kapsamında taban ve teşvik fiyatlarını değerli bir kısmın aldığını belirten Durmuş, şunları söyledi:

“Almayan kesim yahut çok yetersiz olan seviyede arkadaşlarımız var. Bakanlık Merkez Teşkilatında olan ve bakanlık merkeze bağlı kurum-kuruluşlarda çalışanlar alamadılar. Bunlar kapsam dışında kaldı. Kesinlikle onlara yönelik bir düzenlemenin yapılması gerekiyor. Sıhhat bakanlığında, üniversitelerde, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan arkadaşlarımız bundan ya hiç faydalanmıyor ya da çok en az seviyede faydalanıyor. Bunlar yönelik bir düzenlemenin yapılması, tavanın kaldırılması gerekiyor.

Aile hekimliğinde çalışan arkadaşlarımızın Aile Hekimliği dışındaki Aile Sıhhati çalışanlarına belirlenmiş olan taban fiyat ve teşvik fiyatları çok düşük fiyatlar. Bunun kesinlikle revize edilmesi gerektiğini söylüyoruz. Birinci basamakta 112de çalışan arkadaşlarımıza teşvik yok, onlara da kesinlikle teşvik getirilmesi gerekiyor. Bilhassa 112de çalışan arkadaşlarımız hastanenin acilleri ile eş kıymet durumda çalışıyorlar.

Oradaki arkadaşlarımızın fiyatta önemli manada geri kaldığı kelam konusu. Oraya yönelik bir düzenlemenin de kesinlikle olması gerekiyor. Bunlar yapıldığında tüm çalışanlarını kapsayacak bir düzenleme yürürlüğe girmiş olur. Alanda bütüncül bir memnuniyet istiyorsak, bu adımların kesinlikle atılmış olması gerekiyor. Badireler giderilirse tüm çalışanlarda eş kıymet bir memnuniyet üretmiş oluruz.”

BU SİSTEM DAHA ADİL FİYAT ALABİLMELERİNİ SAĞLIYOR

Semih Durmuş, Beyaz Islahatın çok olumlu hususları içerisinde barındırdığını kaydederek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Yıllardır söylediğimiz bütün sıkıntılara yönelik kıymetli neşterler vurulmuş durumda. Bunları söylemek gerekirse bizim sıhhat çalışanlarının gelirleri hastanenin gelirlerine bağlı bir fiyat ödeme sistemi vardı.

Bu tüm çalışanların içerisinde çalışma barışını bozan sonuç doğuruyordu. Münasebetiyle hastanenin gelirine bağlı bir ödeme sistemine son verildi. Merkezden bir ödeme planlandı. Bu sistem ile çalışanların daha adil ve adaletli fiyat alabilmelerini imkân sağlıyor.

Daha evvel Türkiye’de 961 tane hastanede çalışanlar hiçbir biçimde döner sermaye alamıyorlardı. Bu yapılmış olan düzenleme ile bunun önü açılmış oldu. Ek ödemelerin merkezi bütçeye aktarılması sistem içerisinde çok kıymetli bir adımdı. Bunu biz destekliyoruz.

Havuzların ayrılması sistemi Sağlık-Sen olarak yıllardır uğraşını vermiş olduğumuz kıymetli bir bahisti. Bu çözüldüğünde sıhhat çalışanlarının tümüne yönelik hoş adımların atılabilmesinin kapısını açan bir uygulamaydı. Artık bu da gerçekleştirilmiş oldu. Bunlar hakikaten çok kıymetli değişiklikler. Biz bunları destekliyoruz.” (DHA)

Related Posts

Garanti BBVA Emeklilik’ten Sağlıklı Yaşa programı

Sağlıklı Yaşa’da “iyi yaşam” için gerekli olan her şey var. Yogadan fitness’a, kişisel gelişimden sağlıklı beslenmeye kadar birçok kategoride …

Diziler yurt dışında bizi tanıtmalı

14. Memleketler arası Taşkent Sinema Festivali’nde Türk sinemaları geçidi yaşandı. Perşembe günü açılan ve yarın sona erecek şenliğe, 40 ülkeden …

Okula uyum sürecinde ailenin rolü

Çocuğunuz okula yeni başladığında farklı duygular yaşayabilir ve her zamankinden farklı tepkiler verebilir. Sorunu onarmak için en önemli …

Sakinleştiren özelliğe sahip 8 besin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, sakinleştiren 8 besini anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu. Tokgöz’ün açıklamaları …

Koşarken kaç kalori yakılır? İşte dakika başına kalori hesaplama…

Yaz bitti ve birçok kişi için tekrar forma girme vakti geldi… Sağlıklı bir diyet uygulamanın yanı sıra, bilhassa koşu üzere aerobik …

Anne Ve Babalar Dikkat! Çocuklarda Görülen Gece Terörü Nedir? Gece Terörünün Belirtileri Nelerdir?

Gece terörü, kabusa benzeyen, lakin çok daha dramatik olan bir uyku bozukluğudur. Gece terörü, onlara şahit olan ebeveynler için tasa verici olsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.