Rusya vanayı kapattı: Dünya çalkalanıyor

Rusya’nın enerji devi Gazprom’un rubleyle ödeme yapmayan ülkelere sevkiyatı kesmesi ardından dünya gündemi çalkalanıyor.

Polonya: Tedarik güvende

Gazprom, Polonya’nın PGNiG’nin Yamal doğalgaz boru hattını kapatarak gaz tedariğini keseceğini duyururken Polonya İklim Bakanlığı, “Polonya’nın enerji tedariki güvende” açıklamasında bulundu.

Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, rezervlerden gaz çekmeye gerek olmadığını, Polonyalı tüketicilerin gazının kesilmeyeceğini belirtti.

Polonya Enerji Güvenliğinden Sorumlu Bakan Piotr Naimski, diğer boru hatlarının Gazprom tedariğinin yerini alacağını ifade ederek Yamal sözleşmesinin zaten aralıkta sona ereceğini ekledi.

Peskov: Ruble ile ödeme kararı sonra sevkiyat yeniden başlayabilir

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov bir açıklama yaparak satın aldıkları gazın ödemesini ruble ile yapmadıkları için Rusya’nın gaz tedarikini kestiği ülkelerin sonradan ruble ile ödeme yapmaya karar vermeleri hâlinde, bu ülkelere gaz sevkiyatına yeniden başlayabileceklerini kaydetti.

Almanya: Rus gazı için euro ile ödeme yapıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus gazı alanların rubleyle ödeme yapması kararına uymayan Polonya ve Bulgaristan’a gaz akışının kesilmesi, Macaristan ve Avusturya’nın ise rubleyle ödemeyi kabul ettiklerini duyurması sonrası, Almanya’dan açıklama geldi.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, “Rus gazı için euro ile ödeme yapıyoruz” dedi.

Alman enerji devi Uniper ise Rusya’nın Polonya’ya doğalgaz sevkiyatlarını askıya almasının ardından Yamal-Avrupa hattının olağan faaliyetini sürdüreceğini duyurmuştu. Şirketten yapılan açıklamada, Rusya’ya doğalgaz ödemesini ruble ile yapmanın yaptırımlarla ters düşmediği belirtilmişti.

Dünya alarmda

Avusturya, Rusya’dan alınan doğalgaz için ödemelerin rubleyle yapılmasını kabul ederken, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘in ise acil bir toplantı düzenleyeceği belirtildi.

Avusturya Başbakanı: Putin tedarik güvenliğini garanti altına aldı

Avusturya Başbakanı Alexander Shallenberg, Moskova’nın doğalgaz ödemelerini ruble ile alma koşulunu kabul ettiklerini belirtti. Schallenberg, yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tedarik güvenliğini garanti altına aldığını kaydetti.

Öte yandan Avusturya Enerji Bakanı Leonore Gewessler, Rusya’dan gaz sevkiyatının kesintisiz olarak devam ettiği bilgisini paylaştı.

AB: Bu bir şantaj

Avrupa Birliği’nden (AB) Gazprom’un doğalgaz tedarikini durdurmasına yönelik açıklama geldi. AB tarafından yapılan açıklamada, “Bir şantaj, bu senaryoya karşı hazırlıklıydık, verilecek yanıt üzerinde çalışıyoruz” denildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rus enerji şirketi Gazprom’un bazı AB üyesi ülkelere doğal gaz akışını kesmesinin ardından açıklamada bulundu.

Gazprom’un tek taraflı olarak Avrupa’daki müşterilere gaz tedarikini durdurduğuna işaret eden von der Leyen, bunun Rusya’nın doğal gazı bir şantaj aracı olarak kullanmaya yönelik girişimi olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını kesmesinin “haksız ve kabul edilemez” olduğuna dikkati çekti.

Bu durumun Rusya’nın güvenilmez bir doğal gaz tedarikçisi olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden von der Leyen, “Bu senaryoya karşı hazırlıklıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Guterres’ten Kuzey Kore’ye bildiri: Nükleer silahlardan büsbütün arındırılmalı

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, başşehir Seul’de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Antonio Guterres, BM’nin, Kuzey Kore …

Sudan’da askeri yönetim karşıtlarından protesto: Müzakere yok meşruiyet yok uzlaşma yok…

Sudan’da halkın geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri müdahalenin ardından yönetimin tamamen sivillere devredilmesine yönelik başlattığı protestolar …

Üstün Lig’de 2. haftanın perdesi açılıyor

Spor Toto Muhteşem Lig’de 2. hafta başlıyor. Haftanın açılış maçında yarın Trabzonspor ile Atakaş Hatayspor karşı karşıya gelecek. Spor Toto …

Trump, anayasal hakkını kullanarak soruları yanıtlamadı

Eski Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, varlıklarının kıymetini 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolara yanlış yansıtarak …

Sivasspor, Dia Saba transferinde sona yakın!

Spor Toto Üstün Lİg’in yeni dönemini konutundaki 1-1’lik Gaziantep FK beraberliğiyle açan Sivasspor, transfer için çalışmalarına sürat verdi …

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.