O en zeki köpek cinsi Jack Russell ve özellikleri

Paylaş

Jack Russell Terrier, bilinen en akıllı, eğitilmesi kolay ve tatlı köpeklerden biridir.

Jack Russell teriyeri, güçlü bir çalışma arzusu olan mutlu, enerjik bir köpektir.

 Bu cins, onlara yapacak bir iş verildiğinde çok mutlu olur. 

Sınır tanımaz enerjisi ile bilinen bu köpekler “en çok toprak kazan köpek” unvanının da sahibidir.

Ve evet! Elbette maske filmindeki köpek cinsi bir jack russell’dır.

En akıllı ve eğitilmesi en kolay köpek cinsi

Paylaş

En akıllı ve eğitilmesi en kolay köpek cinsi

Jack Russell aslında ilk olarak 1795 yılında İngiltere, Oxford’da Tilki avı için üretilmişlerdi.

Çok kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı ve oldukça popüler bir evcil dost haline geldi.

Avlanma yeteneği içlerinde yetiştirilir; bu onların doğasıdır.

Uyanıktır ve iyi bekçi köpekleridir. 

İşte, Jack Russell hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler…

Paylaş

Çok kalabalık bir köpek ırk grubu olan terrierlerin üyesi olan Jack Russel terrier aslında hepimize çok tanıdık gelen bir köpek zira başta Maske filminde (Maske’nin köpeği Milo olmak) üzere birçok filmde rol almıştır.

Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli Jack Russel terrier oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti.

İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli Jack Russel terrier.

Paylaş

Jack russell terrier köpeklerin ortalama yaşam süreleri 13 ile 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Küçük ırk köpekler arasında bulunan bu sevimli canlılar erkekler 25 ile 38 santim arasında büyürken, dişiler yetişkinliklerinde 23 ile 36 santimetre arasında büyümektedirler. Erkek jack russell terrier köpeklerin büyüdüklerinde ortalama ağırlıkları 6 ile 8 kilogram arasındayken, dişilerde ortalama ağırlık 5,5 ile 7,5 arasında değişiklik gösterebilir.

JACK RUSSELL ÖZELLİKLERİ

Paylaş

JACK RUSSELL ÖZELLİKLERİ

Bu sevimli canlıların karakter özellikleri de bir o kadar sevimli diyebiliriz.

Oldukça enerjik olan jack russell terrier köpekler gün boyu koşuşturabilirler. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve yaşadıkları ortamı hemen sahiplenme eğilimindedirler. Oyun oynamaya bayılan ve oldukça zeki olması nedeniyle birçok oyunu kolaylıkla öğrenebilen bu canlılarla çeşitli oyunlar oynamak için bolca köpek oyuncakları sahibi olmanızı öneririz. Jack Russel terrier diğer köpeklerle pek anlaşamaz.Apartman hayatına çok uyumlu değildir. Apartman yerine bahçeli ev bu köpekler için çok daha uygun bir yaşam alanıdır.Bazı Jack Russell terrierler aşırı havlayabilir.Çocuklarla arası iyidir.Çoğu kedilerle pek anlaşamaz.Yabancılarla ilişkileri dengelidirJack Russel terrierler çok zekidir.İnsanına ve diğer aile üyelerine karşı çok sevgi doludur.Jack Russel terrierler bölgelerini koruma konusunda isteklidir, buna havlama eğilimleri de eklenince bekçi köpeği olarak çok başarılı oldukları söylenebilir.

JACK RUSSELL BAKIMI

Paylaş

JACK RUSSELL BAKIMI

Enerjik oluşu ve tüm gün oradan oraya koşma istekleri nedeniyle bu sevimli köpekler apartman yaşamına zaman zaman adapte olmakta zorluk yaşayabilmektedir.

Paylaş

Bir jack russel sahiplenmeyi düşünüyorsanız apartman dairesi yerine geniş bir bahçenizin olması bu köpekleri daha çok mutlu edecektir.

Paylaş

Elbette ki bahçeyi ve geniş alanları seven bu canlıları apartman dairelerinde de besleyebilirsiniz ancak bu köpeklerin rutin olarak enerjilerini harcamaları gerektiğini unutmamalı, her gün en az iki kere köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılamalısınız.

Jack Russel Terrier bakımı kolay bir kuçu

Paylaş

Jack Russel Terrier bakımı kolay bir kuçu

Kısa tüylü Jack Russell terrier köpeklerin tüylerini arada bir taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tırnaklarının uzamamasına dikkat etmek, düzenli olarak veteriner hekime kestirmek gerekir. Bu köpeklerin çok enerjik olduklarını söylemiştik, bu sebeple her gün en azından yarım saat egzersiz yapmalarına olanak tanımak daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlar.

Ne yazık ki sağırlığa yatkınlar

Paylaş

Ne yazık ki sağırlığa yatkınlar

Her köpekte görülebilecek sağlık sorunlarının yanı sıra Jack Russell’ın hassas olduğu bazı konular vardır. .

Jack Russell terrierlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri sağırlık.

Beyaz renkli köpeklerin çoğunu etkileyen sağırlık bu ırkta da görülüyor ve Jack Russel terrierler doğuştan tak taraflı ya da çift taraflı sağır olabiliyorlar. Bunun dışında gözlerinde de katarak ve glokom görülebiliyor.

Tüm bunlarla birlikte Jack Russell terrier için genel olarak sağlıklı bir ırk denilebilir.

maske filmindeki köpek cinsi jack russell özellikleri

Related Posts

Fenerbahçe’de AEK Larnaca mesaisi sürüyor!

Fenerbahçe, AEK Larnaca maçı hazırlıklarına Teknik Yönetici Jorge Jesus idaresinde Can Bartu Tesisleri’nde kuvvet ve dayanıklılık çalışmasıyla …

TFF Eski Başkanları, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini izledi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski başkanları Yıldırım Demirören ile Nihat Özdemir aynı locada maçı takip ederken kendilerine TFF eski …

Trafikte baltalı akın teşebbüsü

İstanbul’un Sarıyer ilçesi İstinye’de evvelki gün öğlen saatlerinde teze nazaran trafikte iki kişi ortasında yol verme nedeniyle tartışma yaşandı …

Brest, Cezayirli futbolcu Youcef Belaili ile yolları ayırdı!

Brest kulübü, ailesinden uzakta kalan ve Fransa’ya adapte olma konusunda zorlanan Youcef Belaili ile yollarını ayırdı. Kulüp, yaptığı açıklamada …

Sivasspor’a moral kahvaltısı

Spor Toto Harika Lig’de yarın alanında Hatayspor ile karşılaşacak DG Sivasspor, maç öncesinde moral kahvaltısında bir ortaya geldi. Teknik …

3 yaşındaki çocuğun, gece yattığı sırada anlattıkları ailesinin tüylerini ürpertti

“ÖNCEKİ ANNEMİN ADI SOCHİ İDİ” Schreiber, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bir takipçim, oğlunun gece yatarken söylediklerini bana aktardı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.