Nespresso daha iyi bir gelecek için attığı adımlarla B Corp™ sertifikasyonu aldı

Nespresso, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumlulukta en yüksek standartları sağlayan, amaç odaklı işletmelerin yer aldığı B Corp™ sertifikasına sahip global topluluğa katıldı.

Yüksek kaliteli kapsül kahve pazarının öncü markası Nespresso, global düzeyde B Corp sertifikasına hak kazandı. İsviçre merkezli marka, B Corp’un yüksek sosyal ve çevresel sorumluluk ve şeffaflık standartlarını karşılayarak, aralarında Patagonia, Ben & Jerry’s ve The Body Shop’un da bulunduğu 4.500 amaç odaklı işletmeden oluşan uluslararası topluluğun bir parçası oldu.

Nespresso bu sertifikayı, kurulduğu 1986 yılından bu yana, markanın kahve sektörü ve ötesinde yaptığı olumlu etkinin de bir göstergesi olarak kabul ediyor. Katkıda bulunulan temel unsurlar arasında, Yağmur Ormanı İttifakı (Rainforest Alliance) ile birlikte tasarlanan Nespresso AAA Sürdürülebilir Kalite™ Programı yoluyla gerçekleştirilen eşsiz kahve satın alma yaklaşımı, Adil Ticaret Örgütü (Fairtrade) ile stratejik ortaklığı ve markanın alüminyum kapsülleri için yürüttüğü global geri dönüşüm programı da yer alıyor.

Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “B Corp sertifikası, Nespresso’nun sürdürülebilirlik, şeffaflık ve sorumlu ticaret konularına 30 yıldır gösterdiği bağlılığı yansıtıyor. Kâr ve amacın el ele gittiği yönündeki inancımızı paylaşan, benzer şekilde düşünen kuruluşlardan oluşan bir topluluğa girmekten büyük bir gurur duyuyoruz. Bu sertifika, müşterilerimize katma değer sağladığı gibi Nespresso meraklılarına en sevdikleri kahve markasının ticari faaliyetlerini de doğru şekilde sürdürdüğünü kanıtlıyor. En önemlisi, B Corp sertifikası daha da fazlasını yapmamız yönünde bize ilham veriyor. Her bir fincan Nespresso kahvesinin dünya üzerinde olumlu bir etki yarattığı şeklindeki vizyonumuza olan taahhüdümüzü güçlendiriyor.”

B Lab Switzerland Kurucusu Jonathan Normand ise, “B Corp süreci, şirketin karbon ayak izinden çalışanlarına nasıl davrandığına kadar her şeyi dikkate alarak insan ve dünya üzerindeki etkisini titizlikle ve bağımsız şekilde değerlendiriyor. B Corp sertifikasına hak kazanmak, Nespresso için önemli bir kilometre taşı oldu. Kendilerini tebrik ediyor ve sürdürülebilirlik yolculuklarının bundan sonraki aşamalarında da onlara başarılar diliyorum” dedi.

Nespresso, B Corp hareketi hakkındaki bilgilerin yayılmasına katkıda bulunmak, tüketicileri eğitmek ve satın alma kararlarında daha sürdürülebilir seçimler yapmalarına yardımcı olmak üzere, B Corp logosunu Nespresso ürünlerine ve iletişimlerine ekleyecek.

ÖNEMLİ BİLGİLER: B CORP SERTİFİKASI

  • Nespresso, B Etki Değerlendirmesi’nde 200 üzerinden 84 puan aldı. B Corp statüsü alabilmek için en az 80 puan gerekiyor. Bugüne kadar 4.500 şirket B Corp sertifikası almaya hak kazandı. Bu şirketler, 150 sektörü ve 70’ten fazla ülkeyi içine alıyor.
  • B Corp sertifikası alabilmek için, işletmelerin Yönetim, Çalışanlar, Toplum, Çevre ve Müşteriler olmak üzere beş alanda yüksek standartları karşılaması gerekiyor. Nespresso’nun puanı, şeffaf bir şekilde bcorporation.net ve sustainability.nespresso.com/b-corp-score adreslerinde yayınlandı.
  • B Corp sertifikalı şirketler yasal olarak kararlarının tüm paydaşları üzerindeki etkisini değerlendirmekle yükümlüler. Nespresso da bu gereksinimi karşılamak üzere Ana Sözleşmesi’ni güncelledi.
  • B Corp sertifikası, Nespresso’nun global operasyonlarını, yani Nespresso’nun tüzel kişilik veya Nestlé’nin bir birimi olduğu 38 pazardaki tüm Nespresso operasyonlarını kapsıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Related Posts

İkinci el otomobilde 6 ay sınırlaması yargıya taşınıyor

ANKARA (DÜNYA) – Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, ikinci el satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının Anayasaya aykırı …

EYT’de detaylar netleşiyor: İlk sene 1 Milyon emekli

Hükûmet, EYT düzenlemesini yıl sonuna kadar tamamlama yönünde çalışmalarını sürdürürken, düzenlemenin hazineye maliyeti tartışılıyor. EYT’den …

TÜİK açıkladı: Büyükbaş hayvan sayısı azaldı

Türkiye’de haziran sonu prestijiyle büyükbaş hayvan sayısı 17 milyon 876 bin, küçükbaş da 58 milyon 448 bin olarak kaydedildi. Türkiye …

Küresel gıda fiyatları temmuzda geriledi

Buna göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8.6 düşüşle 140.9 puana geriledi. Böylece, Gıda Fiyatları Endeksi temmuz ayında …

İtalya’dan artan güç fiyatlarına karşı 13 milyar Euro’luk dayanak paketi

İtalya’da hükümet güç fiyatları altında ezilen vatandaşların ve şirketlerin yükünü hafifletmek için 13 milyar Euro’luk dayanak paketini devreye …

Borsadan coin vurgunu suçlaması: Baba kaçırdı kızı akladı

İddiaya göre geçen 21 Aralık günü 12 milyon 735 bin 500 lira yatırımıyla toplamda bir adedi 0.326 lira olan ünlü bir alt koinden 39 bin 140 adet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.