Meclis’te tartışma: ‘Marmaris yanıyor, saray milletin parasını müzik eşliğinde yiyor’

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Meclis’te yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın Suudi Prens Selman’la buluşmasını eleştirdi. Saraydaki müzikli ziyafet imajını tüm milletvekillerine izleten Ağbaba, “Marmaris yanarken sarayda milletin parasını müzik eşliğinde yiyorlar” dedi.

İYİ Parti’nin ‘devlet kurumlarının itibarına’ ait araştırma önergesi üzerine kelam alan CHP’li Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Prens Selman’ın müzik eşliğinde yemeğine ait imgeleri izletip “Dün katil dediğiniz Suudi Prensi’ni devlet merasimiyle karşıladınız. Bakın, evvel selam vermiyordu, artık selam vermemeden kucaklaşmaya döndüler. Bu hâl sizin utancınızdır, bu hâl sizin utancınızdır” diyerek AKP’lilere reaksiyon gösterdi.

“KATİL DEDİĞİNİZLE DOST OLDUNUZ”

Atatürk’ün kurduğu dış politikayı AKP iktidarının terk ettiğini belirten CHP’li Ağbaba, şöyle konuştu:

* “Devlet büyük bir makinadır, çarkları düzgün ve uyumlu dönerse işler. En başından söyleyeyim, devletin çarklarına bilerek ve isteyerek çomak soktu AKP iktidarı, adeta devlete, devletin prestijine düşmanlık edildi.

* Atatürk’ün kurduğu dış politikayı terk ettiniz ve maalesef dünyada prestijsiz bir ülke hâline getirdiniz. Bu manzaralara uygun bakın. Marmaris yanarken Saray’da oynuyorlar, Marmaris yanarken Saray’da milletin parasını Arap müziği eşliğinde yiyorlar; haram olsun, zehir zıkkım olsun bunlar. Bu memleketin pahalarını yok ettiniz, parasını iç ettiniz.

* Maalesef katilini eğlendiren bir siyaset, katiliyle dans eden bir siyaset. Dün katil dediğiniz adam, bugün sizin dostunuz, arkadaşınız, dans arkadaşınız. Dün Birleşik Arap Emirlikleri’ne onursuz dediler. Sonra para için eteklerini öptüler; şu düştüğümüz hâle bakar mısınız, düştüğümüz hale?

* Dün İbrahim Mutabakatı için meydan okuyanlar İsrail Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya saldırdılar, sıcak sıcak bildiri verdiler. Herzog sizin dostunuz! ‘Katil’ dediğinizle dost oldunuz! Dış politikayı yerle bir ettiniz, ciddiye alan var, ne de sizinle önemli konuşan var.

* Biliyorlar ki siz paraya teslim olmuş durumdasınız, para için her şeyi yaparsınız! Nasıl ki Rusya’nın kapısında beklediniz; nasıl ki dün ‘kötü’ dediğiniz Mısır’a, Sisi’ye adam gönderiyorsunuz; para için her şeyi yapacak bir siyaset anlayışıyla karşı karşıyayız.”

“YANGINI SEYRETME DEĞİL, YANGINI SÖNDÜRME UÇAĞI ALIN”

Ağbaba, konuşmasına şöyle devam etti:

* “Marmaris’e bakın, Marmaris’e! Bunlar Türk Hava Kurumuna düşmanlık ettikleri için geçen yıl uçakları kaldırmadılar, ‘Ders alın!’ dedik.

* 20 uçak kiralamışlar bedelli arkadaşlar, ne vakit gelecek? 4 Temmuz’da. Uçak var fakat yangın söndürmek için değil, sefa sürmek için var, yangını seyretmek için var.

* Buradan söylüyorum: Yangını seyretme uçağı değil, yangın söndürme uçaklarını alın. Bu yangının sorumlusu sizsiniz; önlem almayan, çapsız, liyakatsiz devlet anlayışı. Bir taraftan konutuna ekmek götüremeyen beşerler, KPSS’den 100 aldığı hâlde atanamayanlar, öteki taraftan bankalara, devletin kurumuna yandaş atamalar.

* Devleti âdeta bir çiftliğe dönüştürdünüz! Şu fotoğrafa bakın! Bunların hepsi, eski bakan ve eski milletvekili, hepsi banka idare heyeti üyesi. İtirazınız varsa söyleyin! Bunların hepsi banka idare şurası üyesi. Devleti âdeta bir çiftliğe dönüştürdünüz kıymetli arkadaşlar.

* Bakın, Türkiye’de, Anadolu’da 2 tane makûs atasözü var. Birisi, bal tutan parmağını yalar. Yahu, siz balı bırakın, kovanı yediniz kovanı, arıyı yediniz. Bir berbat atasözü daha var: Devletin malı deniz yemeyen domuz. İktidara geldiğimiz vakit ‘Devletin malı deniz, yiyen domuz oğlu domuz’ diyeceğiz.”

Related Posts

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Şanlıurfa’nın tepsi kebabı coğrafik işaretle tescillendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, yöresel yemeklerden tepsi kebabının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından …

Ekrem İmamoğlu, AKP’nin raporundaki savlara cevap verdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, AKP’nin hazırladığı İBB raporundaki argümanlara karşılık verdi. İmamoğlu, AKP’nin …

Törene damga vuran anlar! Kılıçdaroğlu’nu “Cumhurbaşkanım” diyerek sahneye çağırdı

6’lı masanın Cumhurbaşkanı olarak ismi son dönemde öne çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Edirne’de büyük bir sürpriz yapıldı. Kılıçdaroğlu …

Mad Max’i izleyince yaptı, ABD’ye davet edildi! Artvin’de sıra dışı motosiklet

Arhavi Sanayisinde Kaporta Ustası olan Tamer Günsel, hobi olarak ilgilendiği motosikletlerle eskiden izlediği Mad Max filminden de esinlenerek …

U18 Basketbol Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda oynanan finali; FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.