Mbaye Diagne: Türkiye’deki en yeterli forvet benim

Galatasaray’ın Senegalli golcüsü Mbaye Diagne, Türkiye’nin en güzel forvetinin kendisi olduğunu söylerken “Başkasının alınmasına gerek yok” dedi.

Yeni dönem hazırlıklarını Avusturya’nın Graz kentine bağlı Bad Waltersdorf kasabasındaki kampta gerçekleştirilen Galatasaray’ın golcü futbolcusu Mbaye Diagne, açıklamalarda bulundu.

Medipol Başakşehir müsabakasında yaşadığı sakatlıktan bahseden Diagne, “Herkes gördü esasen ekranlarda nasıl bir sakatlık olduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç sırasında, alanda gerçekleşti. Ben de açıkçası nasıl olduğunu çok anlamadım. Garip bir sakatlıktı. Biz alışılmış ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz ancak her şey de bizim işimiz değil. Bu türlü bir sakatlık olabiliyor. Bu noktada Allah’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz” sözlerini kullandı.

“YENİ BİR DIAGNE GÖRECEKSİNİZ”

Geçen döneme âlâ bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne, şunları söyledi:

“Hem lige hem de Avrupa ligine uygun bir başlangıç yapmıştım.  Ancak doğal hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Natürel ki ben kendi açımdan baktığım vakit işimi uygun yapmaya çalıştım. Öbür forvet oyuncularımız da tıpkı biçimde. İdmanlarda da her vakit üçümüz uygun birer performans göstermeye çalışıyorduk. Lakin takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizikî olarak kendinizi güzel hazırlayabilirsiniz. Aslında kadro içinde kendinizi âlâ bir halde tutmanız gerekir. Bu devir geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemle birlikte yeni bir Diagne göreceksiniz. Fizikî ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni döneme.”

“OYNADIKÇA AÇILAN BİR OYUNCUYUM”

Diagne, sakatlık öncesinde istediği müddetleri elde edemediğini söyleyerek, şunları belirtti:

“Çünkü baktığımız vakit her hafta forvet çizgimiz değişiyordu. Yalnızca ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de birebir biçimde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Lakin bunlar üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben azamisi verdiğimi düşünüyorum. Ve kulübede oturduğum vakit da olumlu kalmaya çalıştım her vakit. Lakin daha evvelce söylediğim üzere, benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en düzgün forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum.”

“TÜRKİYE’DE NASIL GOL ATILACAĞINI BİLİYORUM”

“Bu dönem kaç gol atacağını düşünüyorsun” formundaki soru üzerine Diagne, “Bu soruyu alışılmış ki şu anda cevaplayamam. Zira buradaki gol sayısı, büsbütün oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Natürel ki de bu amacı tutturamam hiçbir biçimde. Bir forvet olarak yalnızca vakte gereksinimim var alanda. Fakat hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum. Yalnızca çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız vakit her vakit için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem üzere, Yunus üzere kaliteli kanat oyuncularımız da var. Yani 20 maçta 10, 12 gol neden olmasın” cevabını verdi.

“BAŞKASININ ALINMASINA GEREK YOK”

Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi grubun bir tarafının eksik olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, zira ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir pozisyonda değilim. Fakat Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Zira top istediğimiz halde bize ulaşmıyordu. Ve günün sonunda baktığımız vakit da gol atamadığımız vakitte suçlananlar çoklukla ben ve öbürleri oluyordu. Fakat geçen yılla ilgili baktığımız vakit aslında bu bütün ekibin başarısızlığıydı. Bir kişi, iki kişi demek yanlış olur. Bunu da bu sene kadro olarak daima birlikte tamir etmemiz gerekiyor. Düzgün bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem lakin forvet çizgisi için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım güzel forvetleriz ve diğerinin alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız vakit büyük bir forvet. Burada yaşadığı muvaffakiyetler da ortada. Mohamed de tıpkı biçimde. Bize yalnızca kanatlardan olsun, orta alandan olsun topu aktarabilecek oyunculara gereksinimimiz var” karşılığını verdi.

“TEKRAR ÜST SEVİYE FORMUMA DÖNMEK İSTİYORUM”

Galatasaray’da yeni bir periyodun başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir liderimiz var, yeni bir sportif yöneticimiz var, yeni oyuncularımız geldi. Fakat baktığımız vakit biz burada tecrübeliyiz. Bu tecrübelerimizin de çalışarak üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim rastgele bir şahısla hiçbir formda bir problemim yok. Azamî derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. Ve tekrardan üst seviye formuma dönmek istiyorum. Türk Ligi benim doğal ki de uzun yıllardan beri oynadığım bir lig ve bu ligi de düzgün bir halde biliyorum. Şimdi tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan ötürü lakin çalışmalarıma devam edeceğim. Ve sonra da natürel ki hocamız sonunda kimin alana çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” dedi.

“KENDİMİ GALATASARAY’A ADAMIŞ DURUMDAYIM”

Kimseyle rastgele bir sorunu olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir halde korkmuyorum. Zira tüm hayatımı esasen rekabet içerisinde geçirdim. Bu doğal bir süreç, hatta Galatasaray olarak da en az 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelden de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Fakat her vakit ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu sene de ekstradan 2 kişi daha olabilir. Ben en düzgününü oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala kontratlı futbolcusuyum. 1 sene daha burada kontratım var. Baş olarak, mental olarak şu anda her biçimde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha evvelki yıllarda de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Lakin şu anda kontratım devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” halinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE KAZANILMASI GEREKEN HER ŞEYİ KAZANDIM”

Kasımpaşa’da oynadığı periyotta tüm maçlarda mühlet aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya dönem ortasında geldim ve o dönemki amacımız de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey çok kıymetli, hocamın bana inanç duymasını isterim ve hocamın bana mühlet vermesini isterim. Hiç kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız vakitte natürel ki en çok gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye’de kazanılması gereken her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En çok gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. Ve artık de yeni bir dönem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan tıpkı formda kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Dayanak ve inanç olduğu sürece âlâ bir halde devam edeceğimi düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“KENDİSİYLE GALATASARAY İLE İLGİLİ KONUŞMADIK”

Galatasaray ile ismi anılan Senegalli orta saha Idrissa Gueye ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili açıklama yapan Diagne, “Tabii ki kendisini tanıyorum. Benim kardeşim üzere. Ulusal kadroda birlikte oynadım kendisiyle, tıpkı vakitte tıpkı kentte oturuyoruz Senegal’de. Hatta Paris’e gittiğim vakit Neymar’la çektirdiğim fotoğraflarda da o beni davet etmişti, onunla bir arada gitmiştik o geceye. Güzel bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’a gelirse de uygun olacağını düşünüyorum. Fakat rastgele bir görüşmem olmadı kendisiyle. Umarım buraya gelir. Açıkçası Galatasaray’dan bana bir şey söylenmedi, hani konuşuldu gibilerinden. Ben de onun için bir şey sormadım kendisine. Daha çok palavra haber olduğunu düşündüm. Umarım Galatasaray kendisiyle ilgileniyordur. Buraya gelmesi yeterli olur o da benim için. Kendisi benim kardeşim gibi” formunda konuştu.

“GALATASARAY TARAFTARI GÜÇ VAKİTLERİMDE BANA ÇOK FAZLA DAYANAK OLDU”

30 yaşındaki santrfor, Galatasaray taraftarıyla uygun bir bağı olduğunu söyleyerek şu sözleri kullandı: “Onlar beni, ben de onları çok fazla seviyorum. Sıkıntı vakitlerimde da bana çok fazla dayanak oldular. Galatasaray taraftarının en güzelini hak ettiğini düşünüyorum. Zira Galatasaray için her şeylerini veriyorlar, hayatlarını veriyorlar. Biz de onların bu ilgisinden ötürü çok mutluyuz. Buradan onlara uygun bayramlar diliyorum ve yeni dönemde da bizi desteklemelerine devam etmelerini istiyorum.”

“BURADA AİLE GİBİYİZ”

Olimpiu Morutan’ın kendisi için bir kardeş üzere olduğunun altını çizen Mbaye Diagne, “Kendisinin uygun biri olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası doğal olmayı seviyorum ve nasılsam o biçimde davranıyorum. Gençlerle ilgilenmeyi de seviyorum. Onlara ağabeylik edecek,  yön gösterecek birisine muhtaçlık olduğunu düşünüyorum. Hamza olsun, öteki gençler olsun. 8-10 yaş fark olsa da çok fark etmiyor, burada kardeş üzereyiz ve aile üzereyiz. Futbol doğal ki elbette bir gün bitecek. Yalnızca futbol bittikten sonra uygun bağlantılarımın kalması, düzgün anılar biriktirmek istiyorum. Yalnızca bu” dedi.

“BAŞKA İNSANLARA YARDIMCI OLMAK BENİM İÇİN BİR GÖREV”

Senegal’deki insanlara yardım ettiğini ve bunun gerekli olduğunu düşündüğünü kaydeden Diagne, “Ben yokluktan gelen bir ailede büyüdüm. Varlıklı olmayan bir ailede büyüdüm. Makûs vakitler da geçirdim fakat Allah bu mevzuda bana her vakit için yardım etti. Dakar’da herkese sorabilirsiniz, ailesi olmayan, annesi yahut babası olmayan çocuklara her vakit yardım etmeye çalşırım. Bu benim hayatımın hedefi üzere ve hayatımın sonuna kadar da bunu yapmak istiyorum. Çocukken, daha gençken Allah’a her vakit için dua ederdim, bana bu hususta yardımcı olması ve benim de insanlara yardımcı olmam için. Esasen bu nedenden ötürü da genç yaşta ailemin yanından ayrıldım. Senegal’in dışına çalışmaya gittim ve artık diğer beşerler da her vakit benden yardım istedikleri vakit, bilet olsun, öbür bir şey olsun her vakit yardımcı olmaya çalışırım ki onlar da hayatlarını kazansın, yeni bir hayat kursunlar. Ben bu hususta hiçbir şey yapmadan duramam. Diğer insanlara yardımcı olmak benim için bir görev” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN EN DÜZGÜN DEFANS OYUNCULARI VE KALECİLERİ BİZDE”

Son olarak Muhteşem Lig’de kendisini en çok zorlayan savunma oyuncularının Marcao ve Luyindama olduğunu belirten Diagne, “Defans olarak alışılmış ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm kadrolara gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm vakit için başım her vakit dik bir biçimde yürürüm. Zira burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Yani diyebileceğim şu ki en güzel defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla idman yaptığınız vakit öbür hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Esasen onlarla çok düzgün bir formda idman yaparsınız. Kaleci olarak da olağan ki en güzel kaleciler bizde. Muslera zati tartışılmaz ve Okan. Öbür da yok. Türkiye’nin en uygun defans oyuncuları ve en âlâ kalecileri bizde” diyerek kelamlarını noktaladı.

Related Posts

Anadolu Üniversitesi’nde bayan çalışanlara etek uzunluğu ‘uyarısı’

Anadolu Üniversitesi’nin çalışana kılık kıyafet yönetmeliği göndermesi reaksiyon çekti. Üniversite idaresinin çalışana gönderdiği mevcut …

Mostafa Mohamed’e kaza şoku!

Galatasaray’ın Nantes’e kiraladığı ünlü futbolcu Mostafa Mohamed’in 2 milyon lira değerinde lüks cipiyle seyreden arkadaşı, Şişli’de yolun …

Süleyman Soylu: Türkiye 23 yıl evvelki Türkiye değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Akreditasyon Sertifikası ve 500 AFAD gönüllüsüne kimlik verme merasimine katıldı. Bakan Soylu, “Türkiye 23 …

Denizli’de imamlara eskort soruşturması

Diyanet İşleri Başkanlığı, Denizli’de 3 imam ve bir müezzinin eskort kızlarla birlikte olduğu teziyle soruşturma başlattı. Olay kentte din …

ABD Adalet Bakanlığı, Trump baskınının ayrıntılarının açıklanmasına karşı

Eski ABD lideri Donald Trump’ın, geçtiğimiz günlerde Florida eyaletinde yer alan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine, ABD Federal Soruşturma …

Araba kiraladı başına gelmeyen kalmadı!

Ankara’da cep telefonu telefon alım satım işi yapan Umut Yılmaz (29), geçtiğimiz ay bir araç kiralama firmasından 2017 model bir otomobil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.