Koşarken kaç kalori yakılır? İşte dakika başına kalori hesaplama…

Yaz bitti ve birçok kişi için tekrar forma girme vakti geldi… Sağlıklı bir diyet uygulamanın yanı sıra, bilhassa koşu üzere aerobik antrenmanlarla kalori harcamasını artırmak da değerlidir.

Koşu, yeni başlayanlar için spor yapmanın ve kalori yakmanın en düzgün yollarından biridir.

Peki, vakte ve sürate bağlı olarak koşu yaparken kaç kalori yakılır?

Bir kilometre için kaç dakika koşmak gerekir?

Koşu sırasında bir kilometre için ülkü olarak 7 ila 9 dakika koşulmalıdır. Bu sürei şahsidir, koşu tecrübenize, yaşınıza ve sıhhatinize nazaran değişebilir.

Tüm bu ferdî durumlar dikkate alındığında, koşu sırasında bir kilometrelik seyahat müddeti yaklaşık 12 buçuk dakika olabilir.

Koşu bağlılık, azim, düzenlilik ve uyulması gereken program gerektiren bir spordur. Devam edilirse, iki yahut üç ay içinde tekrar forma girme talihi epey yüksektir.

Koşuya yeni başlayan biriyseniz, haftada yaklaşık 7 kilometre ile başlayın; daha tecrübeli hale geldiğinizde haftada 15 kilometreye kadar yol kat edebilirsiniz.

Bir kilometre koşarak kaç kalori yakılır?

Kalori tüketimi, tıpkı bir kilometrelik koşu müddeti üzere şahsidir ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Yaş, kilo, cinsiyet ve hepsinden kıymetlisi yağsız kütle yaktığınız kalori ölçüsünü tesirler.

Koşu, güzel ölçüde kalori yakmanızı sağlar: Tertipli olarak, kesin ve sabit bir plan izlenerek yapılırsa, birkaç ay içinde sizi tekrar forma sokabilir.

Peki, koşarken kaç kalori yakabilirsiniz? Koşu, kilometre başına beden tartısının kilogramı başına bir kalori yakar.

Bu, 65 kiloysanız, koşu yaptığınız her kilometre için yaklaşık 65 kalori yakacağınız manasına gelir. Öte yandan, koşmak yerine tempolu yürümeye karar verirseniz, kalori tüketiminiz kat edilen her kilometre için beden yükünüzün tam olarak yarısı olacaktır.

Tabii ki yakılan kalori arazi tipi, eğim, giyilen kıyafetler üzere birçok faktörden etkilenir, lakin süratten çok fazla etkilenmez. Daha süratli koşmak, yakılan kaloriyi yalnızca biraz artırır.

Related Posts

Garanti BBVA Emeklilik’ten Sağlıklı Yaşa programı

Sağlıklı Yaşa’da “iyi yaşam” için gerekli olan her şey var. Yogadan fitness’a, kişisel gelişimden sağlıklı beslenmeye kadar birçok kategoride …

Diziler yurt dışında bizi tanıtmalı

14. Memleketler arası Taşkent Sinema Festivali’nde Türk sinemaları geçidi yaşandı. Perşembe günü açılan ve yarın sona erecek şenliğe, 40 ülkeden …

Sağlık-Sen Lideri Durmuş’tan Beyaz Islahat açıklaması

Sağlık ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Lideri Semih Durmuş, Beyaz Islahat ile sıhhat çalışanlarının en kıymetli …

Okula uyum sürecinde ailenin rolü

Çocuğunuz okula yeni başladığında farklı duygular yaşayabilir ve her zamankinden farklı tepkiler verebilir. Sorunu onarmak için en önemli …

Sakinleştiren özelliğe sahip 8 besin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, sakinleştiren 8 besini anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu. Tokgöz’ün açıklamaları …

Anne Ve Babalar Dikkat! Çocuklarda Görülen Gece Terörü Nedir? Gece Terörünün Belirtileri Nelerdir?

Gece terörü, kabusa benzeyen, lakin çok daha dramatik olan bir uyku bozukluğudur. Gece terörü, onlara şahit olan ebeveynler için tasa verici olsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.