Kar geldi! Peki karlı ve buzlu zeminlerde düşmemek için nasıl…

Paylaş

Hava koşullarından dolayı arabalarını çıkarma konusunda hassasiyet gösteren ve toplu taşımayı kullanmayı tercih eden vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken kurallar önemli. Herhangi bir fiziksel hasara yol açmadan uyarıları dikkate almak, tedbirler basit gibi görünse de mutlaka doğru uygulamak için uzmanlara kulak vermek gerekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. R. Gökhan Ulusoy karda ve buzlu zeminlerde dikkat edilmesi gerekenleri paylaşarak, başlıca 10 güvenlik uyarısında bulundu. 

1. Kar yağışığına uygun kaymaz tabanlı ayakkabı giyin

Paylaş

1. Kar yağışığına uygun kaymaz tabanlı ayakkabı giyin

Kar yağışı sonra zeminde oluşan ıslaklık, kayganlık ve sonrasındaki buzlanmalardan minimum derecede etkilenmek için öncelikle yeri iyi tutan, sıkı ve güvenli basan ayakkabılar giyin, özellikle düz tabanlı ayakkabılardan kaçının.

İlgili Haber
Karlı ve buzlu yolda araç kullanırken bunlara dikkat! Kontrolleri yapmazsanız...
Karlı ve buzlu yolda araç kullanırken bunlara dikkat! Kontrolleri yapmazsanız…

2. Daha yavaş ve kısa adımlar atın

Paylaş

2. Daha yavaş ve kısa adımlar atın

Kaygan olabilecek ıslak, karanlık veya buzlu kaldırımda yürürken daha yavaş ve daha kısa adımlar atın. Acele etmeyin. Bastığınız yeri kontrol etmeden diğer ayağınızı zeminden kaldırmayın.

3. Ayaklarınız hafif dışarı doğru bassın

Paylaş

3. Ayaklarınız hafif dışarı doğru bassın

Güvenli yürümek için ayaklarınızı hafifçe dışa doğru çevirin, dizlerinizi bükülü tutmaya özen gösterin. Bu sayede daha dengeli bir yürüyüş sağlayacaksınız.

4. Merdiven çıkarken mutlaka bir yere tutunun

Paylaş

4. Merdiven çıkarken mutlaka bir yere tutunun

Merdivenleri kullanırken mutlaka tırabzanlardan tutunun. Merdivenlerin ortasından yürümek yerine kenardan yürüyün. Aynı zamanda her adımınız normalden daha yavaş olsun. Merdiven çıkarken ve inerken sadece merdivenlere, bastığınız yere bakın.

Merdiven inerken, bir ayağınızı çekmeden önce diğer ayağınızla bastığınız zeminin güvenli olduğundan emin olun. Ayağınızı zemine iyice yerleştirmeden diğer ayağınızı kaldırmayın. Mümkünse merdivenin her basamağını tek tek inin.

5. Dengeyi korumak için ellerinizi ceplerinizden çıkarın

Paylaş

5. Dengeyi korumak için ellerinizi ceplerinizden çıkarın

Ellerinizin cebinizde olması kayma durumunda dengenizi bulmanızı engeller, bu yüzden ellerinizi korumak için eldiven kullanın, kayma durumunda kollarınızı yanlara doğru hızlıca açmak dengeyi önemli ölçüde iyileştirebilir

6. Yürümeye odaklanın, cep telefonuna bakmayın

Paylaş

6. Yürümeye odaklanın, cep telefonuna bakmayın

Dikkatiniz ve dağınık yürümeyin; cep telefonlarınıza bakmaktan kaçının. Her iki kolunuzun iki yanınızda olması ve hatta onları hafif açarak yürümek daha dengeli bir şekilde yürümenizi sağlar. Bu nedenle karlı ve buzlu zeminde yürürken telefonla görüşmeyin. Telefonunuz çalarsa veya birini aramanız gerekirse, zeminine güvendiğiniz bir yerde durun, telefon konuşmanız sırasında orada kalın ve bittikten sonra yürümeye başlayın.

7. Kar olmasa bile zemin buzlanmış olabilir, dikkat edin

Paylaş

7. Kar olmasa bile zemin buzlanmış olabilir, dikkat edin

Islak gibi görünen kaldırım aslında siyah buz olabilir. Dikkatli yaklaşın. Sadece birkaç derecelik bir sıcaklık düşüşü, erimiş buzun/karın yeniden donmasına neden olarak yüzeyleri özellikle kaygan hale getirebilir.

8. Düşecek gibi olursanız kendinizi sağ veya sol yanınıza bırakmaya gayret edin

Paylaş

8. Düşecek gibi olursanız kendinizi sağ veya sol yanınıza bırakmaya gayret edin

Eğer karlı veya buzlu zeminde kayarsanız özellikle ağrılı ve iyileşmesi yavaş olabilen kuyruk sokumu kemiğiniz üzerine düşmekten kaçının. Kontrol edebiliyorsanız, vücudunuzun etli bir kısmına, örneğin yan tarafınıza düşmek en iyisidir.

9. Bina yanlarından geçerken tentelere, çatılara dikkat edin

Paylaş

9. Bina yanlarından geçerken tentelere, çatılara dikkat edin

Yarı kapalı alanlardan geçerken yürüdüğünüz yerden yukarı doğru bakarak kontrol edin ve neyin altında yürüdüğünüzden emin olun. Çatı, tente vb alanlarda biriken karların oluşturduğu buz sarkıtları yaralanmalara neden olabilir. 

10. Bina, AVM girişlerinde zemine ekstra dikkat edin

Paylaş

10. Bina, AVM girişlerinde zemine ekstra dikkat edin

Kapalı alanlara giriş yaparken dikkatli olun. İş yeri, AVM, sosyal mekanlar..vb alanlara girerken, sizden önce giriş yapanlardan dolayı ıslak ve kaygan olan zeminde özenli ve kontrollü basmaya devam edin. Bina içindeki pürüzsüz zeminin kaymanıza neden olabileceğini unutmayın. 

Karda düşerseniz ne yapmanız gerekir?

Paylaş

Karda düşerseniz ne yapmanız gerekir?

Bağlarınız, kemiği kemiğe bağlayan ve eklemlerinizi yerinde tutan sert, elastik benzeri bantlardır. Bir burkulma, bağın liflerinin yırtılmasından kaynaklanan bir yaralanmadır. Bağ kısmen veya tamamen yırtılabilir. Ayak bileği burkulmaları en sık görülen burkulma türüdür. Burkulan bağlar genellikle hızla şişer ve ağrılıdır.Yaralanmadan sonra mümkün olan en kısa sürede soğuk uygulama yapın ve ilk 48 saat boyunca veya şişlik düzelene kadar 2-3 saatte 1 defa 10-15 dk süreyle cildi koruyarak buz uygulamaya devam edin. Buz uygularken, doku hasarına neden olabileceğinden çok uzun süre kullanmamaya dikkat edin.Şişmeyi önlemeye veya sınırlamaya yardımcı olmak için yaralı uzvunuzu mümkün olduğunca kalp seviyesi üzerine kaldırın.

Etkilenen bölgeyi hareket ettirmeyin

Paylaş

Etkilenen bölgeyi hareket ettirmeyin

İlk müdahale sonrası mutlaka doktorunuza görünün. Kırık, kemiğin bütünlüğünün bozulması durumudur. Kırıklar açık veya kapalı olabilir. Düşme sonrası etkilenen bölgede şiddetli ağrı, deformite olması kırık lehinedir. Etkilenen bölgeyi hareket ettirmekten kaçının, mümkünse sabitleyin ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

karda yürüme buzda yürüme sakatlık ortopedi karda yürüme teknikleri

Related Posts

TFF Eski Başkanları, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini izledi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski başkanları Yıldırım Demirören ile Nihat Özdemir aynı locada maçı takip ederken kendilerine TFF eski …

Trafikte baltalı akın teşebbüsü

İstanbul’un Sarıyer ilçesi İstinye’de evvelki gün öğlen saatlerinde teze nazaran trafikte iki kişi ortasında yol verme nedeniyle tartışma yaşandı …

Brest, Cezayirli futbolcu Youcef Belaili ile yolları ayırdı!

Brest kulübü, ailesinden uzakta kalan ve Fransa’ya adapte olma konusunda zorlanan Youcef Belaili ile yollarını ayırdı. Kulüp, yaptığı açıklamada …

Sivasspor’a moral kahvaltısı

Spor Toto Harika Lig’de yarın alanında Hatayspor ile karşılaşacak DG Sivasspor, maç öncesinde moral kahvaltısında bir ortaya geldi. Teknik …

3 yaşındaki çocuğun, gece yattığı sırada anlattıkları ailesinin tüylerini ürpertti

“ÖNCEKİ ANNEMİN ADI SOCHİ İDİ” Schreiber, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bir takipçim, oğlunun gece yatarken söylediklerini bana aktardı …

Altay ile Eyüpspor golsüz berabere kaldı

13’üncü dakikada gelişen Eyüpspor atağında soldan Dibba’nın pasında müsait pozisyonda topla buluşan Sinan’ın şutunda top yandan dışarı çıktı.21 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.