İşte sosyal konut projesinde merak edilenler! Bakanlık 25 soru ve yanıtı paylaştı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından Türkiye’nin 81 ilinde yapılacak 250 bin sosyal konut projesinin başvuruları başladı. Dev projeden faydalanmak isteyenlerle birlikte başvurularda yoğunluk yaşanırken, Bakanlık 25 soruda merak edilenleri paylaştı. 

İŞTE SOSYAL KONUT PROJESİNDE MERAK EDİLEN 25 SORU VE YANITI! 

1-Başvuru aşamasında konut tipi seçilecek mi? 

Başvurular, konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı o0lmadan, proje bazında başvuru yapılacaktır. (Hak sahiplerinin konut tipleri ihale ile yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan “Konut Belirleme Kurası” ile belirlenecektir.) 

2-50.000/100.000 Konut projesinde kurada hak sahibi olup konu satış sözleşmesi imzalamayan vatandaşlar 250.000 konut projesine başvuru yapabilirler mi? 

Bankaya dilekçeyle başvurarak hak sahipliğinin iptal edilmesini talep edip, yatırmış olduğu başvuru bedelini iade alan vatandaşlar 250.000 konut projesine başvuru yapabilir. 

3-250.000 Konut Projesinde hanehalklarından farklı kişiler iki ayrı farklı projeye başvuru yapabilir mi? 

250.000 konut projesinde hanehalkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir. Her iki eşin de başvuru yapılması durumunda başvuruların tamamı geçersiz sayılacaktır. 

4-Hanehalklarındaki farklı kişiler (Kişi, eşi ve velayet altındaki çocuğu hariç) (dede, 18 yaş üstü çocuk) projelerle başvuru yapabilir mi? 

Evet, başvurabilir. 

5.Şehit ailesi kategorisinde yapılacak başvurularda yaş sınırı var mıdır? 

Sadece bu kategoride yaş sınırı yoktur. 

6-Vekaletname ile başvuru yapılabilir mi? 

Evet. 

7-Her ilden başvuru yapılabilir mi? 

Banka şubelerinden başvuru yapacak olanlar, sadece projenin bulunduğu ildeki yetkili şubelerden başvuru yapabilir. Ancak e-devlet üzerinde şartların taşınması şartı ile istenilen yerden başvuru yapılabilir. 

8-Başvuru şartları geçerliliğinde hangi tarih esas alınacak? 

Gelir, konut olmama, ikametgah, yaş şartlarını başvuru tarihinde taşıması gerekmektedir. Daha sonrası değişiklikler dikkate alınmayacaktır. 

9-Adına katılı 1yapı kullanım belgesi” olan vatandaşlar projelere başvuru yapabilirler mi? 

Konut başvurusunda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresinde satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olması şartı aranmaktadır. Yapı kullanım belgesi başvuru şartları arasında yer almamaktadır. 

10-Konutunu iade/fesih edenler ve işyeri alanlar başvuru yapabilir mi? 

Konutunu iade/fesih edenler ve işyeri alanlar da başvuru yapabilecektir. 

11-E-devletten başvuru yapılabilir mi? 

Evet. Ancak E-devlet başvurularında başvuru yapabilmek için aktif bir başvurusunun olmaması gerekmektedir. Ancak sistemden veya kişinin bilgilerinin eksikliğinden dolayı e-devlet başvuru yapılamadığında, bankadan başvurusu yapmalıdır. 

12-Hisseli tapu sahibi olanlar başvuru yapabilir mi? 

Bağımsız ve tam hissesi olmadığı sürece başvuru yapabilir. 

13-Engelli ve kısıtlı kişilerin başvurusu nasıl olacaktır? 

Başvuru şartlarında engelli kategorisinden başvuru yapabilmesi için en az %40 engelli olunması gerekmektedir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. 18 yaşından büyük kısıtlı olan engelliler vasi/velileri aracılığı ile başvuru yapacaklardır. Bu konuda vasilik kararında hüküm bulunmalı (borçlandırma işlemlerine, konut alım işlemlerine yönelik) veya vasilik makamı olan mahkemeden uygunluk yazısı getirilmelidir. 

Başvuru belgeleri ne zaman alınacak? 

14 Eylül-31 Ekim 2022 tarihlerinde başvuru yapılacaktır.  

E-Devlet Başvuruları 28 Ekim 2022 tarihinde sona erecektir. 

Başvuru belgeleri; E-devletten başvuru yapanlar için yapılan kura sonucunda hak sahibi kabul edilen kişilerden sözleşme aşamasında temin edilecektir. 

Banka aracılığı ile başvuru yapanlar kategorisine göre; engelli/emekli/genç/diğer durumu kanıtlayan belge ile ikamet/nüfus/gelir/yaş şartlarının belgelenmesi istenecektir. 

14-Başvuru bedel iadeleri ne zaman ve nasıl yapılacaktır? 

“Başvuru dönemi içinde” başvuru bedelini alarak başvurusunu iptal edebilir. Daha sonra asil hak sahibi olmayanların başvuru bedelleri kuradan sonra 5 işgünü sonra iade edilecek. 

Başvurusu iptal edilenler de kurayı beklemeden başvuru bedelini iade edebilecekler. 

15-Aylık hane geliri nasıl hesaplanmalıdır?

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL. (İstanbul ili için 18.000 TL) olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. Her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) Maaşında icra kesintisi olanların icra kesintisinden önceki geliri dikkate alınacaktır. 

16-Çifçi veya ticari faaliyeti olan kişilerin başvurularda belirtilen azami gelirleri nasıl tespit edilecektir? 

Ticari faaliyeti olanlarda son yıl vergi levhasında görünen yıllık net karın 12’ye bölünmesi sonucundaki değer ile gelir tespit edilecektir. Zirai faaliyeti olanlarda ise (bilanço ve işletme esasına göre defter tutanlar hariç) beyan ettikleri gelirleri esas alınacaktır. 

17-Geliri olmayanlar bu projelere başvurabilir mi? 

TOKİ tarafından söz konusu projelere başvuru için asgari gelir düzeyi belirlenmemiştir. 

18-Sözleşme ne zaman imzalanacak, inşaat ne zaman başlayacaktır? 

İdare inşa edilecek konut projelerinde; imar planlama, projelendirme ve ruhsatlandırma işlemlerinin tamamlanması ve ihale sürecini müteakip, konutların satış fiyatları belirleme işlemleri tamamlandıktan sonra sözleşme imzalama işlemleri başlatılacaktır. 

19-Konutu devir edebilir miyiz? 

2+1 ve 3+1 konutlarda alıcının devir hakkı bulunmamaktadır. 

20-Başvuru sürecinde, yapılan başvuru farklı proje ile değiştirilebilir mi? 

250.000 konut projesinde herhangi bir projeye başvuru yaptıktan sonra, başka bir projeye başvuru yapılmak istenmesi durumunda, ilk başvuru yapılan projedeki başvurunun bankada iptal edilmesinden sonra ikinci bir projeye başvuru yapılabilir. 

21-Peşinat oranını fazla ödeme veya tamamen kapatılabilir mi? Vade de kısaltma olabilecek mi? 

Peşine oranını fazla ödeme imkanı bulunmakta olup, tamamen de kapatılabilir. Vadede kısaltma imkanı bulunmamaktadır. 

22-Vatandaşın konutunu iade etmek istemesi halinde süreç ne şekilde ilerleyecek? 

İade etme hakkın bulunmakta olup, banka nezdinde imzalanan satış sözleşmesi hükümleri uyarında işlem yapılacaktır. 

23-250.000 Konut projesinde asil hak sahibi olup, çıkan konusu istemeyenler için başvuru bedel iade süresi nedir? 

İlgili projedeki sözleşme imzalama süresinin bitimini müteakiben başvuru iade işlemleri yapılacaktır. 

24-Konu değiştirme(becayiş) imkanı var mı? 

Sözleşme imzalama aşamasında vardır. 

25.”Engelli çocuk yardımı” hane halkı gelirine ilave edilecek mi? 

Evet dahil edilmektedir. 

Related Posts

Dev fon yöneticilerinden resesyon açıklamaları

Duquesne Family Office kurucusu ünlü yatırımcı Stan Druckenmiller 2023’te resesyon beklediğini, resesyonu takiben önümüzdeki 10 yıl boyunca sakin …

Çalışmalar bitti! İşte EYT’de masadaki en güçlü formül

Çalışmaları tamamlanan ve aralık ayında Meclis gündemine gelecek Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yeni müjdeyi Bakan Bilgin verdi. Bakan …

IMF’den İngiltere açıklaması: Yakından takip ediyoruz

İngiliz hükümetinin 45 milyar sterlin hacmindeki vergi indirim paketini duyurmasının akabinde IMF’den açıklama geldi. IMF sözcüsü tarafından …

Bankaların gereksinim kredisi faiz oranları: 7 bankanın konut, taşıt ve muhtaçlık kredi faiz oranları

Vatandaşlar internet üzerinden merakla faiz oranları ile ilgili araştırmalarına devam ediyor. Pekala kredi oranları son periyotlarda düşüşte mi …

TOKİ, 26 vilayette 365 arsayı açık artırmayla satacak

Konut, ticaret, sanayi, turizm tesis alanı, özel okul alanı, akaryakıt istasyonu, günübirlik tesis, oto galericiler sitesi, park ve dinlenme …

Bakan Nebati, ekonomik kriz tenkitlerine bu türlü karşılık verdi: Milletimize ruhsal harp uyguluyorlar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sabah Gazetesi tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı himayesinde, Turkuvaz Medya Merkezi’nde düzenlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.