İddia: İran, deprem yardımıyla Suriye’ye silah gönderdi

İran’ın 6 Şubat’taki Maraş depremleri sonrası Suriye’ye gönderilen insani yardım konvoylarıyla ülkeye silah soktuğu iddia edildi.

ABD’nin The Washington Post gazetesinin Discord platformuna sızdırılan ABD’nin gizli istihbarat belgelerine ve ‘konuyla ilgili bilgi sahibi bir İsrail güvenlik yetkilisine’ dayandırdığı haberinde, İran’ın sonrasında ABD güçlerini hedef almak üzere deprem yardımı konvoylarıyla birlikte Suriye’ye silah gönderdiği ileri sürüldü.

6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Suriye’ye gönderilen insani yardımları iletmek amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye arasında varılan anlaşma gereğince, Cilvegözü sınır kapısının yanı sıra Türkiye sınırındaki Bab El Selam (Öncüpınar) ve Er Rae (Ceylanpınar) sınır kapılarının da açılmasına karar verilmişti.

‘IRAK’TAN GELEN ARAÇ KONOYLARIYLA SEVK EDİLDİ’

İsminin gizli kalması koşuluyla konuşan bir ABD savunma yetkilisi, sızan belgelerin gerçek olup olmadığı hakkında yorum yapmazken, ‘belgenin tarif ettiği eylemin, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Irak ve Suriye’ye giden insani yardımı, kendisi ile bağlantılı gruplara malzeme sağlamak için kullandığı yönündeki geçmiş çabaları ile tutarlı olduğunu’ söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) İran Misyonu ise iddialarla ilgili soruya yanıt vermedi.

ABD istihbaratının yaptığı değerlendirmeye göre, İran’ın Suriye’ye gönderdiği silahlar arasında tipi belirtilmemiş küçük silahlar, mühimmat ve İHA bulunuyordu. Sızdırılan belgeye göre, söz konusu silah tedariki, ‘Irak’tan gelen araç konvoylarıyla, bölgedeki dost militan gruplar ve İran’ın vekil savaşçıları yönetme ve istihbarat toplama konusunda uzmanlaşmış seçkin keşif birimi olan Kudüs Gücü aracılığıyla’ gerçekleştirildi.

‘ORGANİZASYON, DEPREMDEN BİR GÜN SONRA BAŞLADI’

İsmini vermeyen bir İsrail askeri yetkilisi de Kudüs Gücü’nün eylemde dahlinin olduğunu teyit etti. The Washington Post’un sızan belgelerden aktardığına göre, Türkiye ve Suriye’de on binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremlerden bir gün sonra, 7 Şubat’ta ‘militan bir grup, Suriye’deki ABD askerlerine gelecekte yapılacak saldırıları desteklemek için yardım konvoylarına gizlenmiş tüfek, mühimmat ve 30 İHA’nın transfer edilmesini organize etti.’

13 Şubat’ta ise bir Kudüs Gücü subayının Iraklı bir milis grubuna ‘yardım malzemeleri arasına silah yerleştirmesi’ talimatını verdiği, başka bir Kudüs Gücü subayının da Suriye’ye giren ‘yüzlerce’ araç ve malın bir listesini tuttuğu iddia edildi.

‘EĞER BİLGİLER DOĞRUYSA…’

Irak’ın Gönüllü Halk Güçleri (PMC) üst düzey yetkilisi Abu Fadak El Muhammedavi’nin de adının geçtiği ABD’nin gizli istihbarat belgeleri hakkında açıklama yapan PMC, kendileri ile bağlantılı grupların İran’dan Suriye’ye silah sevkiyatı için deprem sonrası insani yarımları kullandığı iddialarını reddetti. PMC Sözcüsü Muyad El Saadi, yardım paketlerinin Irak hükümeti tarafından onaylandığını ve ihtiyacı olan Suriyelilere ulaştığını söyledi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani’nin üst düzey bir yetkilisi ise ABD belgesindeki bulguları ‘sahte’ olarak nitelendirerek, Suriye’de İran ile çalışan gruplara silah sağlamak için hiçbir bahaneye gerek olmadığını kaydetti. Gazetede, yetkilinin, “Gerçekte sınırlar sonuna kadar açık; aslında halen Suriye sınırındaki yasadışı girişlerden rahatsızız. Eğer belgeler doğruysa, bunun her an mümkün olduğu anlamına gelir. Neden bir yardım konvoyunu gerekçe olarak görüyorsunuz? “şeklindeki açıklamasına yer verildi.

Ayrıca İsrail’in, Suriye ve Lübnan’a silah taşıdığından şüphelenilen konvoyları hedef aldığı, ancak gerçek insani yardımları vurma riskinin işi zora soktuğu ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir