Dünyanın en zenginleri 250 milyar dolar kaybetti

Elon Musk ve Jeff Bezos’un da aralarında bulunduğu dünyanın en zengin 10 insanı bu yılın ilk yarısında 250 milyar dolar kaybetti. ABD borsalarındaki sert kayıplar dev milyarderlerin servetlerini düşürdü.

ABD’de borsalar 1970’den bu yana yılın en kötü ilk yarısını yaşarken ülkede işlem gören en önemli hisseleri listeleyen S&P 500 endeksi değerinin beşte birinden fazlasını kaybetti. Wall Street borsaları geçtiğimiz haziran ayının başında ayı piyasasına girdi.

2022’de ABD borsalarındaki düşüş nedeniyle Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde listelenen milyarderlerin serveti düştü. Milyarderlerin şirketlerinin borsadaki değeri net servetlerin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

DEVLERİN SERVETLERİ ERİDİ

Borsadaki sert kayıplar ise Microsoft’un kurucusu Bill Gates ile birlikte Elon Musk, Jeff Bezos ve Louis Vuitton’un sahibi Bernard Arnault gibi kişilerin servetlerine büyük darbe vurdu.

ABD ekonomisinin yüzde 1,2’sine denk gelirken kaybı en sert hisseden iş insanları Musk ve Bezos oldu. İkili ilk altı ayda toplam 120 milyar dolar kaybetti.

Tesla’nın hisse fiyatı, ekonomik belirsizlik ve Musk’ın Twitter’ı satın alma girişimi nedeniyle bu yıl yüzde 43 oranında düşerken, Amazon hisseleri 2022’nin başından bu yana yüzde 35’ten fazla değer kaybetti. Şirketlerin hisselerindeki sert düşüş nedeniyle Musk ve Bezos’un servetleri de düşmüş oldu.

HİNTLERE YARADI

Bununla birlikte listede yalnızca Hindistanlı iş insanlarının serveti arttı. Hint iş insanları Gautam Adani ve Mukesh Ambani’nin servetleri sırasıyla 22,1 milyar dolar ve 3,05 milyar dolarlık arttı.

Limanları ve Hindistan’ın en büyük kömür madenini işleten Adani, tedarik zincirlerinin bozulmasından ve enerji fiyatlarının artmasından yararlanarak servetini artırdı.

Sanayici Ambani ise dünyanın en büyük petrol rafinerisi kompleksine de sahip olması nedeniyle yükselen enerji fiyatlarından yararlanan bir başka isim oldu.

Related Posts

İkinci el otomobilde 6 ay sınırlaması yargıya taşınıyor

ANKARA (DÜNYA) – Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, ikinci el satışlarına getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasının Anayasaya aykırı …

EYT’de detaylar netleşiyor: İlk sene 1 Milyon emekli

Hükûmet, EYT düzenlemesini yıl sonuna kadar tamamlama yönünde çalışmalarını sürdürürken, düzenlemenin hazineye maliyeti tartışılıyor. EYT’den …

TÜİK açıkladı: Büyükbaş hayvan sayısı azaldı

Türkiye’de haziran sonu prestijiyle büyükbaş hayvan sayısı 17 milyon 876 bin, küçükbaş da 58 milyon 448 bin olarak kaydedildi. Türkiye …

Küresel gıda fiyatları temmuzda geriledi

Buna göre, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8.6 düşüşle 140.9 puana geriledi. Böylece, Gıda Fiyatları Endeksi temmuz ayında …

İtalya’dan artan güç fiyatlarına karşı 13 milyar Euro’luk dayanak paketi

İtalya’da hükümet güç fiyatları altında ezilen vatandaşların ve şirketlerin yükünü hafifletmek için 13 milyar Euro’luk dayanak paketini devreye …

Borsadan coin vurgunu suçlaması: Baba kaçırdı kızı akladı

İddiaya göre geçen 21 Aralık günü 12 milyon 735 bin 500 lira yatırımıyla toplamda bir adedi 0.326 lira olan ünlü bir alt koinden 39 bin 140 adet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.