Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dünya Etraf Günü bildirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Haziran Dünya Etraf Günü sebebiyle değerli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın verdiği bildiri şöyle:

Bizlere verilmiş en büyük nimetler ortasında yer alan tabiatın korunmasına yönelik her adım insanlığın geleceği açısından son derece kıymetlidir.

Endüstrileşmenin yaygınlaşması, teknolojinin ilerlemesi ve insan kaynaklı sebepler tabiat ve etraf üzerinde ne yazık ki tahribat seviyesinde tesirlerde bulunmaktadır.

Fakat unutulmamalıdır ki tüketim alışkanlıklarındaki aşırılıklar, etraf ve tabiata karşı duyarsız yaklaşımlar uzun vadede yeniden en fazla ziyanı insanoğluna verecektir.

Bu nedenle bütün bir insanlık olarak acil halde harekete geçerek, sorunu çok taraflı bir yaklaşımla ele almak ve tahliller üretmek zorundayız.

Türkiye olarak tabiatın tahribatının önüne geçmek, tabiatla bağımızı en hassas hale getirmek için medeniyetimizin bizlere öğrettiği hassasiyetle adımlarımızı attık ve atmaya devam ediyoruz.

Her alanda olduğu üzere etraf konusunda da asırlık yatırımları 20 yıla sığdırdık.

Bu periyotta doğayı müdafaaya, etraf kirliliğini önlemeye yönelik tesirli birçok düzenlemeyi ve uygulamayı hayata geçirdik. Yeşil kalkınma ihtilaline uygun yapısal dönüşümlerimizi hem mevzuat değişiklikleri hem de somut projeler bakımından hızlandırdık.

Etraf dostu yaklaşımları her vakit destekledik, daha yaşanabilir kentlerin inşasına öncülük ettik, yenilenebilir enerjiyi önceleyerek güç çeşitliliğini sağladık, orman varlığını artırmak için Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma kampanyasını başlattık.

“81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi” amacımız doğrultusunda 450 projenin imaline başladık ve her kentimizde vatandaşlarımızı Millet Bahçeleriyle buluşturmayı sürdürüyoruz.

2053 Net Sıfır Emisyon gayemizi dünyaya ilan ederek tabiatın korunması konusundaki samimiyetimizi ortaya koyduk. Gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakmak için çaba göstermeye devam ediyoruz.

Dünya Etraf Günü vesilesiyle vatandaşlarımıza ve tüm insanlığa bir kere daha yaşadığımız dünyanın bize gelecek jenerasyonların emaneti olduğunu hatırlatıyor, etrafın ve tabiatın korunması için herkesi daha hassas olmaya davet ediyorum.

Related Posts

Guterres’ten Kuzey Kore’ye bildiri: Nükleer silahlardan büsbütün arındırılmalı

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, başşehir Seul’de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Antonio Guterres, BM’nin, Kuzey Kore …

Sudan’da askeri yönetim karşıtlarından protesto: Müzakere yok meşruiyet yok uzlaşma yok…

Sudan’da halkın geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri müdahalenin ardından yönetimin tamamen sivillere devredilmesine yönelik başlattığı protestolar …

Üstün Lig’de 2. haftanın perdesi açılıyor

Spor Toto Muhteşem Lig’de 2. hafta başlıyor. Haftanın açılış maçında yarın Trabzonspor ile Atakaş Hatayspor karşı karşıya gelecek. Spor Toto …

Trump, anayasal hakkını kullanarak soruları yanıtlamadı

Eski Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, varlıklarının kıymetini 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolara yanlış yansıtarak …

Sivasspor, Dia Saba transferinde sona yakın!

Spor Toto Üstün Lİg’in yeni dönemini konutundaki 1-1’lik Gaziantep FK beraberliğiyle açan Sivasspor, transfer için çalışmalarına sürat verdi …

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.