Çorum’da Hitit periyoduna ışık tutacak 249 hiyeroglif bulundu

Anadolu’da kurulan birinci medeniyetlerden olan Hititlerin başşehri Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Ören Yeri’nde 1907’de başlayan arkeolojik hafriyatlar, Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Andreas Schachner başkanlığında devam ediyor.

3 bin 500 yıllık çizimler

Farklı ülke ve üniversitelerden arkeolog, Hititolog ve gibisi uzmanlık alanından bilim insanlarının birlikte yürüttüğü hafriyatlarda 80 metre uzunluğunda, binlerce taş kullanılarak inşa edilen Yerkapı Tüneli’nde, yaklaşık 3 bin 500 yıl evvel çizildiği varsayım edilen yeni simgeler bulundu.

Kazı grubundan Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Genç, 13 Ağustos’ta öğrencilerle fotoğraf çekmek için ören yerinde gezdiği sırada Yerkapı Tüneli’nin orta kısmındaki taşlara kök boya ile çizildiği varsayım edilen simgeleri fark etti.

Tünelde 249 simgeyi tespit eden Genç, keşfini hafriyat lideri Schachner ile paylaştı. Schachner de Yerkapı ve simgelerin 3 boyutlu taramasını yaptırarak, hiyeroglifleri bilim dünyasına kazandırdı.

Simgelerin, tünelin her mevsim ortalama sıcaklığa sahip olması, güneş ve yağmur girmeyen karanlık bir ortamda bulunması üzere nedenlerle binlerce yıldır bozulmadan günümüze ulaştığı kestirim ediliyor.

Simgelerin hangi manaları taşıdığıyla ilgili çalışma başlatıldı

Schachner, ilahların betimlendiği bedellendirilen 249 hiyeroglifle ilgili farklı uzmanlık alanlarından bilim insanlarının incelemesinin sürdüğünü söyledi.

Hattuşa’da arkeolojik hafriyat çalışmalarının 1907’de Yerkapı’dan başladığını, bugüne kadar kendisi de dahil hafriyat yapan herkesin onlarca defa tünelden geçtiğini fakat kimsenin hiyeroglifleri fark etmediğini lisana getiren Schachner, keşfin akabinde İstanbul Üniversitesinden Hititolog Doç. Dr. Metin Alparslan’ın simgelerin hangi manaları taşıyor olabileceğini belirlemek üzere çalışmalara başladığını aktardı.

Hattuşa’nın doruğunda yer alan Yerkapı Tüneli’nin Hititler için son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Schachner, yeni bulunan hiyerogliflerle tünelin ne maksatla kullanıldığını daha güzel manaya imkanı bulacaklarına işaret etti.

“Boya ile yazıldıkları için daha çok grafiti usulünde yorumlamamız lazım”

Tüneldeki hiyerogliflerin benzerlik gösterdiğine dikkati çeken Schachner, “Simgeleri bilim dünyasıyla paylaştığımızda Hititlerle ilgili çalışan arkadaşlar fikir yürütecek ve buna nazaran tahminen bir, tahminen birkaç fikir oluşacak. Burada toplam 249 Anadolu hiyeroglifi belirledik ama hepsi birbirinden farklı değil. Toplam 8 kümeye ayırabiliyoruz. Onlar bize şöyle yenilik katıyor toplumsal açıdan. Boya ile yazıldıkları için daha çok grafiti üslubunda yorumlamamız lazım. Süratli yapılmış ve süratli da anlaşılsın diye yapıldığını düşünüyoruz.” dedi.

Anadolu’da bulunan hiyerogliflerin birçoklarının kendi manalarını barındıran anıtsal yazıt ya da mühürlerde görüldüğünü anlatan Schachner, tüneldeki simgelerin keşfi ile Hitit periyodunda hiyeroglifin çok daha yaygın biçimde kullanıldığı görüşünün oluştuğunun altını çizdi.


“Hitit devleti yıkıldıktan sonra çivi yazısı kayboluyor ancak Anadolu hiyeroglifleri kullanılmaya devam ediyor”

AA’nın haberine nazaran, arkeolojik açıdan yeni bir şey keşfetmenin heyecanını yaşadıklarını lisana getiren Schachner, şunları kaydetti:

“Hititleri en çok çivi yazılı metinlerden biliyoruz lakin görüyoruz ki Hititler ve Hitit kültürünün içinde bambaşka ve Anadolu’ya özgün bir yazı sistemi de var. İşin farklı tarafı, Hitit devleti yıkıldıktan sonra çivi yazısı kayboluyor ancak Anadolu hiyeroglifleri kullanılmaya devam ediyor. İç Anadolu’nun güney kısmında, bilhassa Güneydoğu Anadolu’da demir çağı periyodunda, yani Hititleri takip eden vakitlerde 400 sene daha bu üslup yazıtların kullanıldığını görüyoruz.”


Related Posts

Yüzde 97 hakikat çıkan test: Uzunluğunuzu seçin – Ve kendinizle ilgili değişik bir şey öğrenin!

140 CM : SENİN ZORLUĞUN KENDİNLE Cömert ve ahlaklı En uygun olmak için çabalarsınız. En yüksek emellere ve standartlara sahipsiniz. İnsanlara …

Czn Burak farkını balıkta da ortaya koydu

Yaptığı çılgın yemeklerle toplumsal medyanın en sevilen fenomenlerinden biri haline gelen Czn Burak Instagram paylaşımlarına bir yenisini daha …

Burcu Özberk bikinisiyle toplumsal medyaya damga vurdu! ‘Bu kadar mert olamazsın’

Aşk Mantık İntikam dizisinde Esra karakterine hayat veren Burcu Özberk, sergilediği performansla herkesin beğenisini kazandı. Dizinin finalinin …

Seren Serengil açtı ağzını yumdu gözünü! “Hadise muhafazakar bir aileye gelin gitti”

Beyaz TV ekranlarında Bircan Bali, Arto ve Seren Serengil’in sunumuyla izleyiciyle buluşan ‘Söylemezsem Olmaz’ isimli magazin programında son …

Berker Güven sevgilisi Nihal Yalçın’ı öpmeye doyamadı

İlk kez önceki temmuz ayında Bodrum tatili sırasında objektiflere takılan Berker Güven ve Nihal Yalçın, denizin ve güneşin tadını çıkarıp, aşka …

Friends’te ‘köpük savaşları’

Friends’te David Schwimmer’ın oynadığı Ross karakterinin partneri Rachel rolünü canlandıran Jennifer Aniston, saç bakım şirketi Lolavie hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.