CHP’li Özel’den Erdoğan’a dava yanıtı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları nedeni ile avukatı aracılığıyla hakkında açtığı 250 bin TL’lik tazminat davasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Özel açıklamasında “Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, soy ismim üzerine birtakım ifadeler kullandı. Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatı boyunca ona yapılan ve en ayıpladığım saygısızlığın soy isim üzerinden etnisite, din ve mezhep göndermeleri yapan ırkçı tahliller olduğunu bir kez daha kayda geçirmek isterim.

Maalesef kendisinin de bu ayıplı duruma kalkıştığı anlaşılıyor. Soy isimle uğraşmak, acizliktir, tükenmişliktir ve tehlikelidir. Soy ismime yaptığı göndermeyi avukatı Ahmet Özel ile kendi partisindeki Özel soy isimli Isparta ve Hatay milletvekillerinin ve ailelerinin takdirlerine bırakıyorum. Meselenin esasına yönelik bir şey söyleyemeyip, soy isimle dalga geçmek, çaresizliktir” dedi.

Özel, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“KARŞIMIZDA BİZE DERS VERECEK NİTELİKTE BİRİ OLMADIĞI ORTADADIR”

* Tayyip Erdoğan, meselenin esasına ilişkin bir şey söylememektedir. Sanki Osman Kavala, Gezi davasından beraat ettiğinde, onu tahliye etmek yerine, casusluk suçundan cezaevinde kalmasına yönelik süreçte hiç dahli olmamış gibi konuşmaktadır.

* Gezi’de yaşamlarını yitiren gençlerimizin yargılamalarında verilen kamu vicdanını yaralayan kararlar halen hatırlarımızda. Buna karşın pazartesi günü verilen haksız karar da ortadadır. Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri iktidara; mağduriyetlerle ve vesayetlerle mücadele ederek geldiklerini her fırsatta vurgulamaktadır.

* Maalesef iktidar partisi şimdilerde kendi gücüne ve yargı erki üzerindeki etkisine güvenerek başka başka mağduriyetler yaratmaktadır. Karşımızda bize ders verecek nitelikte biri olmadığı ortadadır.

“SON DERECE SİYASİ BİR ELEŞTİRİ”

* Kaldı ki tarih önünde mahkum olmak, son derece siyasi bir eleştiridir. Tayyip Erdoğan, sandıkta kaybedeceğini anladıkça hırçınlaşmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’a her eleştiriyi hakaret olarak algılamaktan vazgeçmesini ve eleştiriye tahammülünü yükseltmesini tavsiye ediyorum.

* Erdoğan, FETÖ’cülere verdiği destekle tarih önünde mahkum olmuştur sonra da çıkıp, ‘Kandırıldım’ demiştir. Ben, Tayyip Erdoğan, Gezi davasında da tarih önünde mahkum olacaktır ve hesap verecektir diyorum.

* Tayyip Erdoğan, elinde bulundurduğu kamu gücü ve medya üzerindeki etkisini kullanarak bunu hep yapmaktadır. Kendisine yöneltilen her haklı eleştiriyi kriminalize etmek, hakaret barındırmayan her açıklamayı şeytanlaştırmak için önce trollerini, sonra basın üzerindeki etkisini, sonra kurmaylarını kullanmakta, en son açıklamayı da kendi yapmaktadır.

* Bizlerin sesini kısmak için yüksek sesle kriminalize ettiği her davayı daha en başında kazandığına yönelik kamuoyunda bir algı yaratmaya çalışmaktadır. Üzülerek söylüyorum ki, bugünün haberi bana açtığı bu dava değildir.

* Bugünün haberi, kendisine ‘diktatör bozuntusu’ dediğim gerekçesiyle açtığı 250 bin TL’lik tazminat davasının reddedilmiş olmasıdır. Mahkeme o kararında ifade özgürlüğü sınırlarının aşılmadığını, Erdoğan’ın fikir ve görüşlere tahammül etmesi gerektiği hükmüne varmıştır.

Related Posts

Guterres’ten Kuzey Kore’ye bildiri: Nükleer silahlardan büsbütün arındırılmalı

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, başşehir Seul’de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Antonio Guterres, BM’nin, Kuzey Kore …

Sudan’da askeri yönetim karşıtlarından protesto: Müzakere yok meşruiyet yok uzlaşma yok…

Sudan’da halkın geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri müdahalenin ardından yönetimin tamamen sivillere devredilmesine yönelik başlattığı protestolar …

Üstün Lig’de 2. haftanın perdesi açılıyor

Spor Toto Muhteşem Lig’de 2. hafta başlıyor. Haftanın açılış maçında yarın Trabzonspor ile Atakaş Hatayspor karşı karşıya gelecek. Spor Toto …

Trump, anayasal hakkını kullanarak soruları yanıtlamadı

Eski Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, varlıklarının kıymetini 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolara yanlış yansıtarak …

Sivasspor, Dia Saba transferinde sona yakın!

Spor Toto Üstün Lİg’in yeni dönemini konutundaki 1-1’lik Gaziantep FK beraberliğiyle açan Sivasspor, transfer için çalışmalarına sürat verdi …

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.