Ata’nın mirası THK adım adım çökertildi

Önce dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirildi, akabinde kurban derisi toplaması yasaklandı. Son gelir kaynağı olan ihalelere girmesi de engellenince THK batma noktasına geldi.

Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sloganı ile 1925 yılında kurduğu, dünyanın birinci bayan savaş pilotu Sabiha Gökçen’i yetiştiren Türk Hava Kurumu, AKP iktidarı periyodunda göz nazaran göre iflasın eşiğine geldi.

Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen, THK’nın Türk Kuşu Okulu’nda uçak kullanmayı öğrendi. Dünyanın birinci bayan savaş pilotu unvanını aldı.

Son olarak da SGK, prim alacaklarını tahsil edemediği için THK ve THK Üniversitesi’ne haciz ve hesaplarına bloke koydurdu. Özel şirketlerin milyarlarca liralık vergi ve SGK borçları silinirken, Atatürk’ün talimatıyla kurulan asırlık kurum maaş ödeyemeyecek hale geldi.

THK bilhassa 2010’dan sonra berbat idareden ötürü büyük ziyan gördü. Evvel dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirildi, akabinde THK Üniversitesi kuruldu. 2013’te kurban derisi toplaması yasaklandı. 2014’te genel lider Osman Yıldırım yolsuzluk savıyla tutuklandı. THK’nın son gelir kaynağı olan ihalelere girmesi de engellenince kurum batma noktasına geldi. THK’yı bugünlere getiren süreç şöyle oldu:

ÜNİVERSİTE KURULDU: Kurumun dernek statüsünden vakıf statüsüne geçirilmesinin akabinde 2011 yılında Türkiye’nin havacılık ve uzay alanında muhtaçlık duyduğu çalışanın yetiştirilmesi için THK Üniversitesi kuruldu. Üniversiteye yapılan yatırım kurumun mali yapısını etkiledi.

DERİ YASAĞI: 2013 yılının eylül ayında Kurban Bayramı’na sayılı günler kala alınan kararla THK’nın kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi  elinden alındı. THK, bayramda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar ortasında bölüştürmekle yükümlüydü. Fakat bu kararla kurban derisi ve bağırsak toplama, herkese açıldı.

BAŞKAN TUTUKLANDI: THK’nın o dönemki genel lideri Osman Yıldırım’ın icraatları kurumun istikrarını bozdu. Yıldırım yolsuzluk argümanıyla 2014’te tutuklandı. Oluşan idare boşluğu, THK’de ekonomik darboğazı getirdi. Taşınmazlarını satmaya başlayan lakin düzlüğe çıkamayan THK darboğazı aşamadı.

JET UÇAĞI ALDI: THK idaresi, 2013’te iş adamlarına kiralamak üzere 21 milyon dolar borca girerek 2 jet satın aldı. Jetleri kiralayan olmadı, bakımları da yapılmadı. Jetler Avusturya’da rehin alındı. THK 16 uçan balon da aldı. Balonlar, Kapadokya ve Pamukkale’de bir şirkete yok değerine kiralandı. Şirket iflas etti, balonlar elde kaldı.

THK en büyük darbeyi, gelir kaynaklarından biri olan yangın söndürme uçaklarından aldı. AKP iktidarı THK’ya ilişkin uçakları devre dışı bıraktı. Yurt dışından kiralanan uçaklara milyarlar ödendi.

UÇAK VE HELİKOPTER: THK, Sıhhat Bakanlığı’nın 17 ambulans helikopter ihalesini aldı,  Lakin kurumda 13 helikopter vardı ve 4 adet daha alacak para bulunamadı. Helikopterler teslim edilemeyince idare vazifeden alınıp, kayyum atandı. THK’nın 2019 yılı prestijiyle 1 milyar 700 milyon lira borcu olduğu belirlendi. THK Başkanlığına AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı ile Adnan Güçlü ve Abdullah Kaya’dan oluşan kayyum hayeti atandı. Aşçı daha sonra istifa etti, başkanlığa Abdullah Kaya getirildi. THK, elinde yangın söndürme uçakları varken deposu yetersiz gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ihalelerine de alınmadı.

 

Related Posts

Guterres’ten Kuzey Kore’ye bildiri: Nükleer silahlardan büsbütün arındırılmalı

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, başşehir Seul’de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kabul etti. Antonio Guterres, BM’nin, Kuzey Kore …

Sudan’da askeri yönetim karşıtlarından protesto: Müzakere yok meşruiyet yok uzlaşma yok…

Sudan’da halkın geçtiğimiz yıl 25 Ekim’deki askeri müdahalenin ardından yönetimin tamamen sivillere devredilmesine yönelik başlattığı protestolar …

Üstün Lig’de 2. haftanın perdesi açılıyor

Spor Toto Muhteşem Lig’de 2. hafta başlıyor. Haftanın açılış maçında yarın Trabzonspor ile Atakaş Hatayspor karşı karşıya gelecek. Spor Toto …

Trump, anayasal hakkını kullanarak soruları yanıtlamadı

Eski Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, varlıklarının kıymetini 10 yıldan fazla müddettir finansal tablolara yanlış yansıtarak …

Sivasspor, Dia Saba transferinde sona yakın!

Spor Toto Üstün Lİg’in yeni dönemini konutundaki 1-1’lik Gaziantep FK beraberliğiyle açan Sivasspor, transfer için çalışmalarına sürat verdi …

Ankara, Eskişehir ve Tekirdağ için gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan iddiaya nazaran, yarın sabahtan itibaren Tekirdağ etraflarında, öğlen saatlerinden sonra ise Ankara ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.