Anne Ve Babalar Dikkat! Çocuklarda Görülen Gece Terörü Nedir? Gece Terörünün Belirtileri Nelerdir?

Gece terörü, kabusa benzeyen, lakin çok daha dramatik olan bir uyku bozukluğudur. Gece terörü, onlara şahit olan ebeveynler için tasa verici olsa da, ekseriyetle tasa kaynağı yahut daha derin bir tıbbi sorunun işareti değildir.

GECE TERÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir gece terörü sırasında bir çocuk şunları yapabilir:

 • aniden yatakta dik oturmak
 • bağırmak yahut problem içinde çığlık atmak
 • daha süratli nefes alma ve daha süratli kalp atışı
 • terlemek
 • etrafa saçılmak
 • üzgün ve korkmuş üzere davranmak

Birkaç dakika yahut bazen daha uzun mühlet sonra çocuk sakinleşir ve tekrar uykuya geçer. Çocukların sıklıkla hatırladığı kabuslardan farklı olarak, çocuklar sonraki gün gece terörü anısı yaşamazlar zira meydana geldiğinde derin uykudadırlar ve hatırlanacak zihinsel bir imaj yoktur.GECE TERÖRLERİNİN SEBEBİ NEDİR?

Gece terörü, uyku sırasında merkezi hudut sisteminin (CNS) çok uyarılmasından kaynaklanır. Uyku birkaç evrede gerçekleşir. Süratli göz hareketi (REM) kademesinde kabuslar da dahil olmak üzere hayaller görürüz. Gece terörü, derin olmayan REM uykusu sırasında olur. Gece terörü teknik olarak bir düş değildir, daha çok bir uyku evresinden başkasına geçiş sırasında meydana gelen ani bir dehşet reaksiyonu üzeredir.

Gece terörü çoklukla çocuk uykuya daldıktan yaklaşık 2 yahut 3 saat sonra, uyku REM dışı uykunun en derin kademesinden daha hafif REM uykusuna geçtiğinde meydana gelir. Ekseriyetle bu geçiş yumuşak bir geçiştir. Lakin bazen bir çocuk üzülür ve korkar ve bu dehşet reaksiyonu bir gece terörüdür.

Çocuklarda gece terörü kaydedilmiştir:

 • aşırı yorgun, hasta yahut stresli
 • yeni bir ilaç almak
 • yeni bir ortamda yahut konuttan uzakta uyumak
 • yeterince uyku alamamak
 • çok fazla kafein almak

Gece terörü çoklukla 4 ila 12 yaş ortasındaki çocuklarda görülür, lakin 18 aylık bebeklerde de bildirilmiştir. Erkek çocuklar ortasında biraz daha yaygın görünüyorlar. Bazı çocuklar, gece terörü eğilimini kalıtsal olarak alabilirler. Yaklaşık %80’inde, bir aile üyesi olan ve tıpkı vakitte uyurgezer olan (benzer bir uyku bozukluğu türü) vardır.

Bir çocuk durmadan evvel bir yahut birkaç gece terörü yaşayabilir. Birden fazla vakit, gece terörü hudut sistemi olgunlaştıkça resen kaybolur.ÇOCUĞUMA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Gece terörü, çocuklarını teselli edemedikleri vakit kendilerini çaresiz hisseden ebeveynler için çok üzücü olabilir. Bir gece terörüyle baş etmenin en uygun yolu, sabırla beklemek ve çocuğunuzun etrafta dolanırsa ziyan görmemesini sağlamaktır. Çocuklar ekseriyetle birkaç dakika içinde yerleşir ve kendi başlarına uykuya dönerler.

Gece terörü sırasında çocukları uyandırmaya çalışmamak en uygunudur. Bu ekseriyetle işe yaramaz ve uyanan çocukların tarafını şaşırmış ve başı karışmış olması mümkündür ve sakinleşmeleri ve tekrar uyumaları daha uzun sürebilir.

Gece terörünün tedavisi yoktur, lakin onları önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Deneyin:

 • çocuğunuzun gerilimini azaltın
 • basit ve rahatlatıcı bir uyku rutini oluşturun
 • çocuğunuzun gereğince dinlendiğinden emin olun
 • çocuğunuzun çok yorulmasına yardımcı olun
 • Çocuğunuzun çok geç kalmasına müsaade vermeyin

Çocuğunuz her gece birebir saatte gece terörü yaşıyorsa, onu önlemeye yardımcı olup olmadığını görmek için onu yaklaşık 15-30 dakika evvel uyandırmayı deneyebilirsiniz. Gece terörlerini anlamak kaygınızı hafifletebilir ve kendi kendinize düzgün bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir. Fakat gece terörü tekrar tekrar oluyorsa, bir uyku uzmanına sevkin gerekli olup olmadığı konusunda hekiminizle konuşun.

Related Posts

Garanti BBVA Emeklilik’ten Sağlıklı Yaşa programı

Sağlıklı Yaşa’da “iyi yaşam” için gerekli olan her şey var. Yogadan fitness’a, kişisel gelişimden sağlıklı beslenmeye kadar birçok kategoride …

Diziler yurt dışında bizi tanıtmalı

14. Memleketler arası Taşkent Sinema Festivali’nde Türk sinemaları geçidi yaşandı. Perşembe günü açılan ve yarın sona erecek şenliğe, 40 ülkeden …

Sağlık-Sen Lideri Durmuş’tan Beyaz Islahat açıklaması

Sağlık ve Toplumsal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Lideri Semih Durmuş, Beyaz Islahat ile sıhhat çalışanlarının en kıymetli …

Okula uyum sürecinde ailenin rolü

Çocuğunuz okula yeni başladığında farklı duygular yaşayabilir ve her zamankinden farklı tepkiler verebilir. Sorunu onarmak için en önemli …

Sakinleştiren özelliğe sahip 8 besin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, sakinleştiren 8 besini anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu. Tokgöz’ün açıklamaları …

Koşarken kaç kalori yakılır? İşte dakika başına kalori hesaplama…

Yaz bitti ve birçok kişi için tekrar forma girme vakti geldi… Sağlıklı bir diyet uygulamanın yanı sıra, bilhassa koşu üzere aerobik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.