Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun seçim iddiası! Anket şirketinden cevap: Mümkün değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu oy oranı vererek kazanacaklarını iddia etti.

Akşener, oylarının en az yüzde 15 olduğunu, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 60’la seçimi kazanacaklarını savundu. İki liderin çıkışına GENAR Araştıma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş cevap verdi. Aktaş açıklamasında böyle bir şeyin mümkün olmadığını belirtti.

Rakamları tek tek açıklayan Aktaş şu ifadeleri kullandı;

Eğer seçim ilk turda biterse Cumhur İttifakı lehine biter. Bitmezse ikinci tura kalır. Çok ilginçtir, böyle kurumsallığa oturmamış araştırma firmalarının yüzde 60-70-80 oranları vardır. Siyasilerin de böyle rakamları vermesi ilginç geldi. Biz 20 gün önce bir veri yayınladık. Cumhur İttifakı 51,7, Kemal Bey de 48,3 gibi. Biz çok milimetrik sonuçlar açıklıyoruz.

İYİ PARTİ TRAVMAYI AŞAMIYOR! BÜTÜN PARTİLERİN TOPLANMASI LAZIM

CHP’nin oyu 22 ila 26 arasında. İYİ Parti 7-8 travmasını aşamıyor. Bunu üzerine koyduğun zaman 35 yapıyor. HDP’nin oyu da 9’larda gözüküyor. Bunu da koyduğunuz zaman 45 yapıyor. 60’a gitmesi için bütün partilerin oylarının toplanması lazım. Bu imkan dahilinde bir şey değil. Birinci turda bitirmeye daha yakın olan Tayyip Erdoğan gözüküyor. İkinci tura kalırsa da şansı daha yüksek.

UÇUKTAN ÖTE BİR İDDİA!

Seçim dışı zamanlarda ne iş yaptığı belli olmayan firmalardan yüzde 55-60 verenler var. Yüzde 60 iddiası uçuktan da öte bir iddia. Rasyonel değil. Bir partiye siz yanlış veri verirseniz yanlış yönlendirirsiniz. İYİ Parti’nin karşı karşıya kaldığı kriz sıradan bir kriz değil. Şimdi 3 tane miting yaptılar. Erzurum ve Konya’da sahada bin kişi var. Denizli mitingi iki defa iptal edildi. Firmların partileri yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum.

O GÜN AK PARTİ SİZİNLE ÇALIŞMAZ

AK Parti ile 15 yıldır çalışıyoruz. Var olduğu durumdan 5 puan yukarıda veri götürürseniz, o gün AK Parti sizinle çalışmaz.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir