“Abdülhamid’le Erdoğan’ı benzeten Akşener, baltayı ikinci sefer taşa vurdu”

UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, provokatif açıklamalarına devam ediyor. Sultan Abdülhamid Han’ı baskıcı bir padişah olarak gösteren Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da Abdülhamid’e benzetti. 

Erdoğan, Akşener’in kelamlarına reaksiyon gösterdi. Millet İttifakı’ndaki Davutoğlu, Babacan ve Karamollaoğlu’nu da Abdülhamid’e sahip çıkmadıkları için eleştirdi. 

Ülke TV Genel Yayın Direktörü ve Yeni Şafak Müellifi Hasan Öztürk, Akşener’in geçtiğimiz sene yaptığı “Netanyahu” benzetmesini de hatırlatarak, siyasette son devirdeki provokatif telaffuzları irdeledi. Öztürk, Akşener’in baltayı ikinci sefer taşa vurduğunu söyledi.

Hasan Öztürk’ün, “Akşener’in ‘bir nevi Netanyahu’dan ‘bir nevi Abdülhamid’e’ evrilen tehlikeli dili” başlıklı yazısı şöyle: 

Güzel Parti Genel Lideri Meral Akşener 2. Abdülhamid’i amaç almakla kalmadı, üstüne bir de Erdoğan’ı devrin Abdülhamid’i ilan etti. Halk TV’de konuşan Akşener, “Bu bir istibdat sistemine karşı, istibdat rejimine karşı, tekleşmeye, tek adamlığa hakikat giden bir sisteme başkaldırı, buranın öznesi şayet Abdülhamid ise, şayet arkadaşlar o denli diyorsa, bugünün öznesi de Recep Tayyip Erdoğan’dır” tabirlerini kullandı.

Akşener’in hem Abdülhamid’e hem Erdoğan’a yönelik kelamları çok tartışıldı.

ERDOĞAN’IN İSİM VERMEDEN İŞARET ETTİĞİ DAVUTOĞLU, BABACAN VE KARAMOLLAOĞLU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, kendisine yönelik ithamlara değil, Abdülhamid’e yönelik kelamlarına karşılık verdi.

“Meral Hanım sen kim, Sultan Abdülhamid’e saygısızlık kim” diye başladığı konuşmasında, “Ve o 6’lı masada olanlardan, isim vermeyeceğim, 3 tanesi var ki bunlar Sultan Abdülhamid’e bugüne kadar laf söyletmemişlerdi, artık ne oldu bunlara da sus pus oldular. Ne oldu bunlara da tıpkı masanın etrafında oturdukları halde Sultan Abdülhamid cennet yer, ona laf atanlara haddini bildiremediler” diyerek Ahmet Davutoğlu Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu’na yüklendi.

Abdülhamid ve Erdoğan kıyaslaması bugüne kadar birçok etrafta yapıldı, yapılıyor. Ne var ki bize nazaran Akşener’in, “İstibdat devri olarak nitelendirdiği Abdülhamid periyodu ile Erdoğan devrini özdeşleştirmesi baltayı ikinci defa taşa vurması manasına geliyor.

Neden olduğunu söyleyelim…

Meral Akşener, Düzgün Parti’nin Genel Lideri olarak, uzun vakittir sokakta. Sokak siyasetinde, gündeminde yüklü olarak “ekonomi” var.

İktisattaki düşünceleri önceleyen muhalefet etme biçimi ona oy da kazandırıyor. Fakat iktisat gündeminin dışına çıktığında Akşener, çam deviriyor. Hem de sıklıkla.

AKŞENER BUNU DAİMA YAPIYOR. DAHA EVVEL DE ERDOĞAN İÇİN “BİR NEVİ NETANYAHU” DEDİ

Hatırlarsanız Sayın Akşener, tam bir yıl evvel bugünlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Bir nevi Netanyahu” ifadesini de kullanmıştı. Hem de Rize seyahatinden çabucak evvel..!

Akşener’in provokatif kelamları motamot şu formdaydı: “Gözümüzün önünde bayanlar, çocuklar katlediliyor. Bir manada Sayın Erdoğan’ın İsrailli versiyonu olan Netanyahu, siyasi rakiplerini baltalamak ve bu halde koltuğunu koruyabilmek için gözünü kırpmadan sivillerin ve çocukların hayatlarına kastetmekten geri durmadı.” (18.05.2021)

Akşener, İsrail’in katil eski Başbakan’ının iktidardan gitmemek için çocukları, sivilleri öldürdüğünü söylüyor ve nereden aklına geliyorsa… ya da kim aklına sokuyorsa Netanyahu’nun isminin yanına Sayın Erdoğan’ın ismini de iliştiriveriyor… “Bir manada Sayın Erdoğan’ın İsrail versiyonu olan Netanyahu!”

İktidardan gitmemek için çoluk çocuk, bayan sivil öldüren Netanyahu’nun Erdoğan’ın taktiği ile iktidardan gitmediğini “Bir anlamda” diyerek ima ediyor!

O günlerde “Pes doğrusu” demiştik. Ve akabinde yapılan Rize gezisi için de “Provokasyonu Meral Akşener yapmıştır” tespitinde bulunmuştuk.

Akşener bu garip, tuhaf, asla kabul edilemeyecek benzetme öncesinde bugünlerde ortağı Sayın Kılıçdaroğlu’nun yine dillendirdiği provokatif savlarda da bulunmuştu.

“Silahlı birtakım insanların Tokat ve Konya’da eğitim yaptığını” iddia etmişti. Hatırlayın lütfen çabucak ardından, “siyasi cinayetler olacak” kelamları havada uçuştu.

Sayın Akşener, geçen yıl birebir tarihlerde yaptığı Netanyahu-Erdoğan benzetmesi ile nasıl bir “kriz”e neden olmuşsa bu sefer de Abdülhamid-Erdoğan benzetmesiyle emsal bir “kriz”e neden olmuştur.

Bütün tarihçiler üzere Akşener de bilir ki Abdülhamid Han tıpkı vakitte cumhuriyetin öncü jenerasyonunu yetiştiren büyük bir devlet adamıdır. Onun vaktinde, çağdaş eğitimin adımları atılmış, onun açtığı okullardan mezun olanlar cumhuriyeti kurmuştur.

Her neyse…

VİLAYETLE DE KIYAS YAPACAKSANIZ ERDOĞAN, GÜNÜMÜZÜN ÇELEBİ MEHMET’İ OLABİLİR

Meral Akşener şayet Erdoğan’ı bir Osmanlı Padişahı ile kıyaslayacaksa bizce o isim Çelebi Mehmet olmalıdır.

Abdülhamid Han, çöküş periyodu padişahıdır ancak Sayın Erdoğan yükseliş devri önderidir. Şayet bir kıyas gerekiyorsa, Çelebi Mehmet ile kıyaslama daha doğrudur.

Çünkü, babası Yıldırım Beyazıd’ın Ankara Savaşı’nda Timur’a yenilmesiyle Fetret Devri’ne giren Osmanlı’yı yine ayağa kaldıran isim Çelebi Mehmet’tir.

Kardeşlerinin başlattığı isyanları bastırıp tekrar devlette birliği sağlayan, yükseliş bölümüne kapı açan Çelebi Mehmet ile Erdoğan çok benzeri.

Zira 2001’deki ekonomik krizde taban yapan devlet aygıtını tekrar ayağa kaldıran…

2013 Seyahat Provokasyonu, 17/25 Aralık ve nihayet 15 Temmuz 2016 darbe ve işgal teşebbüsünü püskürten Erdoğan’dır.

16 Nisan 2017 Referandumu ile Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçen odur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni fetret zamanından çıkarıp, yükselişe geçiren Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Erdoğan’ın, Akşener’e verdiği karşılıkta, Davutoğlu, Babacan ve Karamollaoğlu’na işaret etmesi bile başlı başına manidardır.

Günümüzün Çelebi Mehmet’i Erdoğan’dır. Günümüzün İsa Çelebi’si, Buyruk Süleyman’ı, Musa Çelebi’si kimdir siz düşünün…

Sayın Akşener bir de konuya bu tarafıyla bakarsa hiç üzücü olmaz.

Ne dersiniz?

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Related Posts

TFF Eski Başkanları, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini izledi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) eski başkanları Yıldırım Demirören ile Nihat Özdemir aynı locada maçı takip ederken kendilerine TFF eski …

Trafikte baltalı akın teşebbüsü

İstanbul’un Sarıyer ilçesi İstinye’de evvelki gün öğlen saatlerinde teze nazaran trafikte iki kişi ortasında yol verme nedeniyle tartışma yaşandı …

Brest, Cezayirli futbolcu Youcef Belaili ile yolları ayırdı!

Brest kulübü, ailesinden uzakta kalan ve Fransa’ya adapte olma konusunda zorlanan Youcef Belaili ile yollarını ayırdı. Kulüp, yaptığı açıklamada …

Sivasspor’a moral kahvaltısı

Spor Toto Harika Lig’de yarın alanında Hatayspor ile karşılaşacak DG Sivasspor, maç öncesinde moral kahvaltısında bir ortaya geldi. Teknik …

3 yaşındaki çocuğun, gece yattığı sırada anlattıkları ailesinin tüylerini ürpertti

“ÖNCEKİ ANNEMİN ADI SOCHİ İDİ” Schreiber, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bir takipçim, oğlunun gece yatarken söylediklerini bana aktardı …

Altay ile Eyüpspor golsüz berabere kaldı

13’üncü dakikada gelişen Eyüpspor atağında soldan Dibba’nın pasında müsait pozisyonda topla buluşan Sinan’ın şutunda top yandan dışarı çıktı.21 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.